„Už v loňském roce jsme nastavili režim, kdy častěji sekáme zejména podél chodníků, cyklostezek, na dětských hřištích a v bezprostředním okolí bytových domů.
Častější údržbu dostávají také trávníky v areálech škol, parcích, v blízkosti autobusových zastávek. Tam probíhá sečení až šestkrát v průběhu sezóny. Zvláštní péče se pak dostává parkům v lázeňském území, které plní i funkci estetickou. Tam jsou sekačky Správy lázeňských parků nasazovány až 14 krát v sezóně,“ vysvětluje náměstek primátorky Petr Bursík.
Ostatní plochy s vyšším porostem jsou upravovány s méně často, ale minimálně dvakrát za sezónu. Zajistí se tak nižší prašnost, vyšší vlhkost a tedy i přirozené ochlazování ploch prostorů v městské zástavbě. Taková údržba navíc pomáhá zvýšit biodiverzitu fauny a flory.
„Velké pozemky charakteru luk jsou koseny, jak se to dělávalo dříve, tedy na seno a na otavy. Seno nabízíme správcům lázeňských lesů, soukromým zemědělcům nebo chovatelům jako kvalitní krmivo pro zvěř nebo hospodářská zvířata,” dodává ředitel Správy lázeňských parků Miroslav Kučera.
Vyšší tráva neznamená, že se o lokalitu nikdo nestará. Vyšší trávník ale nežloutne, zadržuje více vody a pomáhá ochlazovat ovzduší ve městě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.