Bžoch (ANO): Jsou to kvóty. Navíc bez horní hranice

17.06.2023 20:14 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k migračnímu paktu.

Bžoch (ANO): Jsou to kvóty. Navíc bez horní hranice
Foto: Archiv Jaroslava Bžocha
Popisek: Poslanec Jaroslav Bžoch

A je to tu zase. EU se od krize roku 2015 snaží vyřešit otázku migrace a stále se to nedaří. Ministr Rakušan tento týden zvedl ruku pro migrační pakt, který Komise představila již v roce 2020. Už tehdy jsem upozorňoval, že přes dílčí pozitiva, která návrh obsahoval, se nám do hry plíživě vrací kvóty. Tentokrát eufemisticky nazvané jako tzv. povinná flexibilní solidarita. Už samotný název je padlý na hlavu, protože solidarita nemůže být povinná. Přiléhavější název by byl povinně volitelné kvóty.

Migrační pakt má několik pozitivních myšlenek. Zrychlené azylové řízení na hranicích i za použití detence. Zrychlené návraty a větší spolupráce se zeměmi, ze kterých migranti přichází, a další. To jsou vcelku dobré nápady, ale papír snese všechno. Abychom mohli migranty, kteří nemají nárok na azyl, vracet zpět do jejich zemí, potřebujeme, aby s námi země původu spolupracovaly. To se bohužel ale často neděje. Nemáme dostatečné páky. Navíc bychom k tomu potřebovali dohodu o seznamu bezpečných zemí. Další věcí je, že se nám stále nedaří zprovoznit systémy, které by v kontrolách na hranicích pomáhaly. Cíl je tedy chvályhodný, ale nedaří se nám to přetavit do praxe.

Kamenem úrazu je povinná solidarita. Ta bude vyhovovat jen zemím, které jsou zasažené migrací z Afriky a Blízkého východu. Ministr Rakušan se nás snaží přesvědčit, že výsledná dohoda je přesně to, co chtěla už naše vláda. Že se vlastně můžeme rozhodnout, jak budeme pomáhat. Ano, naše vláda volala po dalších možnostech solidarity. Hlavním cílem bylo, abychom se mohli podílet na boji s převaděči, na ochraně vnějších hranic a pomáhat i v zemích, odkud migranti přichází. A to se nám dařilo. Přispívali jsme do fondů pro Afriku, posílali naše policisty na hranice a pomáhali jsme finančně také v jiných oblastech. To chceme dělat i nadále, ale ne tak, že zaplatíme odpustek, aniž bychom měli vliv na to, jak s ním bude nakládáno.

Jsou to kvóty. Navíc bez horní hranice. V paktu se píše, že počet ročních relokací bude 30 000. Finanční příspěvek je stanoven na 20 000 eur za hlavu. O dva odstavce dál se ale dočtete, že počet ročních relokací i částku může Evropská komise zvýšit v závislosti na situaci. Horní strop tam tedy de facto není a já nepochybuji, že obě tyto kvóty porostou. Zároveň bude řada států jako Itálie, Francie, Německo a další vyjmuta, protože jsou buď vstupními, nebo cílovými zeměmi. Kvótu si budou dominantně rozdělovat země střední Evropy a Balkánu. Tedy ty, kam ani migranti samotní nechtějí. Takže se neutěšujme, že zaplatíme pár set milionů ročně a budeme z toho venku. Budeme platit částky o jeden až dva řády vyšší!

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krutílek (ODS): Můj postoj k válce na Ukrajině se nemění ani v současné turbulentní době

14:12 Krutílek (ODS): Můj postoj k válce na Ukrajině se nemění ani v současné turbulentní době

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k uplynulému týdnu.