ČSSD: Zvyšovat věk odchodu do penze je tabu

02.09.2019 18:21 | Zprávy

Sociální demokracie tento týden na vládě prezentovala především témata Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), Ministerstva zemědělství (MZe) a Ministerstva vnitra (MV). Důležitým bodem pro nás bylo především to, že vláda zamítla zvyšování věku odchodu do důchodu.

ČSSD: Zvyšovat věk odchodu do penze je tabu
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČSSD, ilustrační foto

Maláčová: Prosadila jsem zprávu, která zaručí, že se s věkem odchodu do důchodu nebude hýbat
V době vládních prázdnin zazněl v médiích názor ministryně financí Aleny Schillerové, která řekla, že by bylo možné zvýšit věk odchodu do důchodu. Naše ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčové se hned postavila proti tomu. A dnes k tomu přemluvila také zbylé ministry. „Vláda v žádném případě nepočítá s tím, že by se zvyšoval věk odchodu do důchodu nebo jinak zhoršovaly podmínky budoucích důchodců,” řekla po jednání vlády Jana Maláčová.

Toman: Loni jsme investovali do boje se suchem 2,45 miliardy korun
Vláda projednala Modrou zprávu, přesněji Zprávu o stavu vodního hospodářství České republiky v roce 2018. Podle ní byl minulý rok s průměrnou roční teplotou vzduchu 9,6 °C nejteplejším rokem od roku 1961 a byl dalším horkým a suchým rokem v řadě. Proto MZe investuje finanční prostředky do staveb zadržující vodu v krajině a na propojování vodohospodářských soustav, aby měli vodu k dispozici i obce postižené suchem. „Prostřednictvím ministerstva zemědělství bylo v roce 2018 na vodní hospodářství poskytnuto 2,45 miliardy korun,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Hamáček: Přechylování je pro češtinu charakteristické, já jsem ale otevřený diskuzi
Prvním bodem jednání kabinetu byl návrh novely o matrikách z dílny ministerstva vnitra. Jednou z připomínek k novele bylo zrušení povinnosti přechylovat ženská jména - přidávat k mužské variantě příponu -ová. Ministerstvo ani vláda však připomínku neakceptovaly. “Podle Ministerstva vnitra nejsou pro takovou změnu věcné důvody. Přechylování příjmení je charakteristickým rysem českého mluvnického systému. Zákon o matrikách v současné době připouští přechylování v odůvodněných případech. Tedy především pokud žena žije v zahraničí, je provdána za cizince, stejně jako v případě žen hlásících se k jiné než české národnosti. Nicméně osobně si myslím, že je každého věc, jak se chce jmenovat. Do budoucna jsem tedy otevřený debatě o změně zákona, která by pravidla pro přechylování rozvolnila,” vysvětlil postoj MV ministr vnitra Jan Hamáček.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bartoš (Piráti): Mějme náhrady, které odpovídají reálným nákladům

20:07 Bartoš (Piráti): Mějme náhrady, které odpovídají reálným nákladům

Projev na 126. schůzi Poslanecké sněmovny dne 17. ledna 2025 k zákonu o platu a dalších náležitostec…