„Je to bezprecedentní pokus Úřadu pro mezinárodně právní ochranu dětí pod vedením Zdeňka Kapitána zasáhnout do případu dětí Michalákových a popřít právo českých občanů bránit se u českých soudů,“ uvedla Jitka Chalánková.
„Veřejně se proto ptám ministryně Marksové, zda úřad jednal s jejím vědomím a zda dala k ústavní stížnosti za zády rodiny souhlas. Ať tak či onak, za výkon a personální obsazení Úřadu nese ministryně Marksová plnou odpovědnost,“ uvedla poslankyně Chalánková.
Prostřednictvím sněmovního sociálního výboru Chalánková také požádala MPSV o podrobnou zprávu o práci Úřadu pro mezinárodně právní ochranu dětí, o financích, které do něj tečou a o projektech, které realizuje. O důvodech jednání úřadu lze podle ní spekulovat. Za jeden z nich ale považuje možnou snahu ubránit stávající systém mezinárodních adopcí. „Vysvětluju si to tak, že pan Kapitán si nechce přidělávat práci, anebo nestojí o to, aby pravda vyšla najevo. A je tu ještě jeden možný důvod - strach ze změny zaběhnutého procesu mezinárodních adopcí,“ dodala Chalánková.
Rodina Michalákových se obrátila na český soud, aby sdělil, zda je rozhodnutí norských úřadů v souladu se základními principy mezinárodního a českého rodinného práva a zda je v Česku vůbec uznatelné. Rodina tak nadále bojuje za to, aby se děti vrátily domů. Zatímco okresní soud v Hodoníně se prohlásil za nepříslušný a odkázal na obvyklý pobyt dětí, odvolací krajský soud v Brně a v červnu tohoto roku jednoznačně konstatoval, že státní občanství a obvyklý pobyt jsou rovnocenná kritéria. Český občan se může domáhat svých práv u českého soudu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV