Prvním bodem návštěvy bylo Kompetenční centrum INTEMAC v Kuřimi, jedno z inovačních center vybudovaných za podpory Jihomoravského kraje. „Přímo v Kompetenčním centru se pan ministr seznámil s pilotním projektem takzvané technické mateřské školky a technického vzdělávání vůbec, které připravuje Jihomoravský kraj. Po prezentaci projektu jsme se vypravili přímo do jedné z kuřimských mateřských škol. Zde jsme byli svědky takové technické výuky, kde se děti pokoušely o technické výkony a dovednosti. Ministra Chládka to oslovilo natolik, že se do této školky pozveme budoucí zájemce o tento způsob práce,“ řekl hejtman Michal Hašek.
Jak na následné tiskové konferenci uvedl ministr Marcel Chládek, školky by mohly na technické zaměření čerpat peníze ze dvou fondů ministerstva školství. Jeden je dostupný už letos, další ministerstvo spustí v příštím roce. Školky s technickým zaměřením by podle něj mohly vyřešit problém ubývajících zájemců o učňovské obory. "Těžko přesvědčujeme děti v základních nebo středních školách, aby se věnovaly technickým oborům. Pokud je ale už odmalička naučíme pracovat s vrtačkou nebo zatlouct hřebík, vytvoří si k tomu vztah a rozhodnou se pro studium podobných oborů samy. Připravujeme fond, který pracovně nazývám 3+3+3. V rámci něj dá ministerstvo tři miliony, kraj přidá tři miliony a podnikatelé z kraje tři miliony, přičemž celková devítimilionová částka poslouží právě na podporu růstu technického a přírodovědného vzdělávání nejen v mateřských školách, ale také v ostatních stupních školství od základních škol až po vysoké," uvedl Chládek. Kromě zavedení technických mateřských škol je možné peníze použít například na obnovu dílen v základních školách.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jihomoravský kraj - profil