Osobně se samozřejmě nedostavil, jelikož již není dlouho mezi živými, ale je přímo v bruselském sídle Evropského parlamentu představen prostřednictvím fotografické výstavy a nové životopisné knihy. Stalo se tak z mého podnětu a důvodem připomenutí odkazu tohoto českého velikána, je letošní 100. výročí založení Jedličkova ústavu v Praze.
Jedličkův ústav neboli "jedličkárna" je znám snad každému Čechovi. O osudech člověka, který tento ústav vybudoval a dal mu své jméno, se toho ale v českém povědomí moc neví. To je nutné napravit a letošní kulaté výročí fungování ústavu je k tomu dobrou příležitostí. Život a dílo Rudolfa Jedličky dosud nebyl zpracován v podobě uceleného životopisu. Tento stav se nyní mění, protože díky Aleši Dvořákovi nyní vychází životopisná kniha s názvem "Rudolf Jedlička - samaritán v bílém plášti". A na základě této knihy byla připravena i fotografická výstava, která je dnes zahajována v Evropském parlamentu.
Životní cesta Rudolfa Jedličky je fascinující. Během relativně krátkého života trvajícího necelých 57 let dokázal to, co málokdo jiný a to nejen u nás, ale v celosvětovém měřítku. Jedlička vystudoval v Praze medicínu a okamžitě po absolutoriu se vrhl do práce a zavádění nejnovějších metod léčby. Fascinoval jej tehdy právě vynalezený Roentgenův přístroj a ten také doktor Jedlička dostal do české praxe. Je příznačné, že jako lékař tuto technologii zkoušel nejdříve sám na sobě. Na což také doplatil tím, že přišel o část prstů a dlaně na jedné ruce. To jej ale vůbec neodradilo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Hynek Fajmon