Odchod Británie z Evropské unie je mezníkem v evropských dějinách. Má politické, ekonomické i strategické důsledky pro naši zemi. Česká republika ztratí klíčového spojence v prosazování představy o liberálnější, méně centralizované a méně byrokratické Evropské unii.
Evropská unie má sice právní prostředky, jak se s tímto dosud bezprecedentním procesem odchodu členského státu vyrovnat, ale Evropu čeká zásadní debata o budoucnosti integrace. Brexit není jediným problémem, připomínám nejistou budoucnost eurozóny a bezpečnostní hrozby v EU i v jejím okolí.
Nastalá situace je klíčovou výzvou pro ČR. Nyní je potřeba přehodnotit strategii a priority našeho fungování v EU tak, aby lépe zajišťovaly zájmy občanů ČR. V souvislosti s odchodem dojde nepochybně k otevření evropských smluv.
Musíme využít této historické příležitosti k tomu, abychom vyjednali nové podmínky našeho členství v Evropské unii, která odchodem Británie bude v každém případě "jiná".
Potřebujeme minimálně získat výjimku z evropské azylové a migrační politiky a z povinnosti přijmout euro. Vzhledem k očekávanému rozsahu změn v EU se úpravy našeho postavení nesmějí omezit pouze na tyto dvě oblasti. Vyzývám vládu, aby tuto historickou příležitost nepromarnila. ODS si je vědoma nutnosti konzultovat novou strategii našeho působení v EU napříč demokratickým politickým spektrem a je připravena tuto diskusi iniciovat a aktivně se na ní podílet.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV