Vážená paní předsedající, vážené kolegyně, kolegové,
máme za sebou téměř polovinu volebního období, a tak si myslím, že by bylo načase alespoň částečně bilancovat ekonomické výsledky této vlády.
Takže já jsem to říkal dnes na tiskové konferenci. Občané České republiky zažívají nejrozsáhlejší propad životní úrovně ze všech zemí v celé Evropě. Nikde v Evropě se reálné příjmy nepropadají tolik jako v České republice. V prvním čtvrtletí letošního roku dle údajů Statistického úřadu Evropské unie, tzv. Eurostatu, poklesly reálné příjmy českých občanů o 6,7 %. Pan premiér sice říká, že ty výsledku Eurostatu jsou zkreslené, že jim nevěří, že jsou špatné, ale je to jediná objektivní statistika, která existuje.
Přitom kromě dvou případů, kromě Slovenska a Německa ve všech evropských státech nyní reálné mzdy a platy meziročně rostou. Nejvíce rostou v Maďarsku, tak, jak tady říkáme, že Maďarsko v některých věcech může být naším vzorem, tedy mluvím o SPD, a to v Maďarsku rostou reálné příjmy o 18 %, v Estonsku o 13 %, v Rumunsku o 14 %, v Polsku o 12 %. Průměr růstu mezd a platů v celé Evropské unii je 5 %, rozumějte plus 5 %, u nás je pokles o 6,7 %.
Je tak naprosto zřejmé, že se Fialova vláda nemůže vymlouvat na mezinárodní situaci a zahraniční vlivy. Tyto tristní výsledky jdou čistě na její vrub. Občané České republiky zažívají nejrozsáhlejší propad životní úrovně ze všech zemí v celé Evropě. V rámci našeho kontinentu neexistuje žádná země, kde by se reálné mzdy a platy propadaly více než v České republice. A vinu za tento stav nese vláda Petra Fialy, která nedokáže či nechce pracovat ve prospěch českých občanů, a kombinace její neschopnosti a nečinnosti vede k tristním výsledkům, a to nejen v sociální a ekonomické oblasti.
Tato pro Českou republiku neblahá situace je výslednicí několika faktorů, zejména pak souběhu vysoké inflace a dlouhodobě nízkých mezd. Příčinou dlouhodobě vysoké inflace v České republice je jednak rychle rostoucí deficit státního rozpočtu a rekordní růst státního dluhu, přičemž obojí je důsledkem katastrofální vládní, fiskální a rozpočtové politiky. Dalším zdrojem vysoké inflace je masivní růst cen energií a potravin, které tu inflaci táhnou, kdy vláda rezignovala na své povinnosti a nevyužívá cenové regulační nástroje. Vláda ještě navíc hodlá zvyšovat daň z přidané hodnoty u mnoha druhů zboží a služeb, což povede k dalšímu růstu jejich cen, což znamená, že část, minimálně velká část konsolidačního balíčku je proinflační.
Hnutí SPD naopak již více než rok požaduje snížení vládních cenových stropů na energie a u elektřiny, jejich zafixování přímo u výrobců a zavedení nulové sazby daně z přidané hodnoty u základních potravin včetně důsledné kontroly cen a marží zahraničních maloobchodních potravinových řetězců. Současně je třeba zaměřit se na zahraniční korporace podnikající v České republice, které část zisku ve formě dividend vůbec nedaní a na mzdy českých zaměstnanců vynakládají podstatně nižší část svých příjmů, než je tomu v jiných evropských státech - právě proto, aby zisky a dividendy mohly odvádět do jiných zemí. Jenom pro vaši informaci, během minulého roku odvedly asi 450 miliard z České republiky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.