Kvůli Green Dealu bude Česká republika už po roce 2025 závislá na dovozu elektřiny!
Česká republika se už po roce 2025 stane závislá na dovozu elektřiny ze zahraničí. Z analýzy, kterou představila přenosová společnost ČEPS navíc vyplývá, že tuzemská energetická soustava může mít za deset let i přes navýšení dovozu problémy s dostatkem zdrojů. Do roku 2035 tak bude potřeba dobudovat zdroje s výkonem až 1900 megawattů. Při extrémním vývoji počasí může být nedostatek ještě vyšší. Česko se po roce 2025 tedy změní z čistého exportéra na importéra elektřiny. Informovala o tom ČTK. Příčinou je plánovaný odklon výroby elektřiny z uhlí kvůli závazku snižovat emise CO2. Hnutí SPD odmítá Green Deal Evropské unie i emisní povolenky.
Česku kvůli Green Dealu EU a Fialově vládě hrozí, že bude dovážet více než 40 % elektřiny a ta elektřina bude drahá. Naprosto nezbytné je prˇedevším postavit postupneˇ cˇtyrˇi nové jaderné bloky, rˇíká pro Echo 24 Jirˇí Plešek, bývalý rˇeditel Ústavu termomechaniky Akademie veˇd, dnes jeho zástupce a také cˇlen Akademické rady a předseda Komise pro energetiku AV ČR.
„Intenzivnější využití obnovitelných zdrojů elektřiny sice vede ke snižování průměrné ceny silové elektřiny, ale zároveň zvyšuje náklady na řízení soustavy,“ upozornil ČEPS. S postupným snižováním silové složky ceny elektřiny tak bude podle firmy docházet k přesunu ceny do oblasti distribučních poplatků.
Recept SPD na levnou elektřinu je jasný a hovoříme o něm dlouho: zastropovat ceny elektřiny přímo u jejích výrobců a následně i u dodavatelů, a to vše ve prospěch koncových zákazníků.
Cestou k tomu je i stoprocentní státní vlastnictví společnosti ČEZ, která je z hlediska výroby, cenotvorby a distribuce elektřiny rozhodujícím subjektem v ČR. Je rovněž nezbytné prodávat v ČR vyrobenou elektřinu přímo, bez zahraničních prostředníků a komoditních burz, jejím českým spotřebitelům.
Současně musíme jako stát odmítnout nařízení EU v oblasti energetiky vyplývající z projektu Green Deal a ze systému emisních povolenek EU. Musíme si zachovat suverenitu v rozhodování o podobě našeho energetického mixu a urychleně rozšířit kapacity našich jaderných elektráren. To je cesta k zachování naší energetické soběstačnosti a bezpečnosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV