Filip (KSČM): BRICS - Žádné povyšování a vývoz demokratury

31.08.2023 4:31 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k 15. zasedání společenství BRICS

Filip (KSČM): BRICS - Žádné povyšování a vývoz demokratury
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip

V Jihoafrickém Johannesburgu skončilo 15. zasedání společenství BRICS. Africké předsednictví bylo úspěšné. Ptáte se proč? Protože došlo k zásadnímu rozhodnutí o přijetí dalších členů. A to hned o šest států, které mají nejen velmi významný podíl na světovém trhu, ale mají zejména i obrovský potenciál rozvoje. Navíc některé z nich před samotným vstupem překonaly politickými prostředky nejen vnitřní, ale i vzájemné dříve otevřené záležitosti.

A tak k Brazílii, Rusku, Indii, Číně a Jihoafrické republice přibudou Argentina, Egypt, Etiopie, Írán, Saúdskoarabské království a Spojené arabské emiráty. V číslech to znamená, že k více než třem miliardám obyvatel planety, kteří žijí na 39,7 milionu km2 zemského povrchu, přibude další půl miliardy lidí a dalších téměř osm milionů km2 naší Země.

Ze sedmi kapitol závěrečného dokumentu je kromě Preambule o dvou článcích šest kapitol opravdu věcných prohlášení a závazků spolupráce do budoucna, které evidentně směřují do skutečné prosperity. Ať už jde o Partnerství pro začleňující více polaritu se závazkem rovného přístupu všech zúčastněných, bez nadbytečných a překonaných nesmyslů o jediné vedoucí imperiální mocnosti.

Oněch osm článků jasně ukazuje, kam směřuje budování více polárního světa a že jde o skutečnou perspektivu bez uplatnění dvojího metru, ale o dialog a jasnou roli OSN. A to včetně naznačení jejího pevnějšího zakotvení a příští role jak Indie, tak Brazílie a Jihoafrické republiky. Když jsem to před více než deseti lety říkal na Dialogu civilizací na Rhodosu, tak to nebyl jen sen, ale návrh, který byl široce akceptován, protože zahrnuje jak nejlidnatější Indii, tak zástupce Jižní Ameriky a Afriky, které zatím nemají v strukturách OSN odpovídající zastoupení a které je jim některými dokonce upíráno.

Třetí kapitola se týká Podpory prostředí míru a rozvoje, kde v 15 článcích nacházíme mnohé odpovědi na způsob řešení současných konfliktů, ať už v Africe, na Středním východě, v Asii či Evropě nebo v Tichooceánské oblasti včetně dlouhodobě palčivých problémů, jako je třeba postavení Palestiny. Závěrečný dokument se týká i Ukrajiny a myslím, že je to dobrý základ pro co nejrychlejší dosažení míru.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konečná (KSČM): Nová Komise nehodlá měnit nic na svém přístupu k Zelené dohodě

21:02 Konečná (KSČM): Nová Komise nehodlá měnit nic na svém přístupu k Zelené dohodě

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke složení Evropské komise.