Ve svém životě svedl hned několik nelehkých bitev. Prošel si oběma světovými válkami. Ani poté však neměl na růžích ustláno. V jeho životě ho čekalo ještě několik zásadních „bojů“. Po skončení 2. světové války z pozice ministra obrany Československa, za těžkých podmínek vytvářel ČSLA jako skutečnou lidovou armádu. Byl také pronásledován a dokonce vězněn, protože se nevyhýbal střetu, když cítil, že má pravdu.
I přes všechny tyto životní útrapy se však nikdy, jako správný voják, nevzdal. Po propuštění z vazby v roce 1952 byl úředně penzionován a začal se věnovat Hroznatínu, kde zakládal zemědělské družstvo. V roce 1968 se pak stal prezidentem. Hrál přitom zásadní roli v rámci srpnových událostí 1968, kdy pomohl zachránit politické vedení země. Stačilo jedno jeho neuvážlivé rozhodnutí či krok a srpnové události mohly mít tragické následky.
Někomu se to líbit sice nemusí, ale je to fakt. I proto je důležité vzpomenout na tuto významnou osobnost, která sehrála důležitou roli v dějinách československé armády a také samozřejmě v srpnu 1968. Třetí jednička pak patří Ludvíku Svobodovi za jeho vytrvalost a také nesobeckost, o čemž svědčí jeho aktivní zapojení do každodenního veřejného života, konkrétně v rodném Hroznatíně.
O jeho životě byla napsána řada knih, které však nemohou ani ve svém souhrnu vystihnout jeho silnou osobnost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV