Ve finále se utkalo 12 týmů z deseti zemí. Obrovskou poklonu si zaslouží studenti Gymnázia Petra Bezruče Marek Miča, Adam Frank, Ondřej Nytra, Lucie Fizerová, Kateřina Fárková, Martin Vašínek, Ferdinand Buchta a Jan Gnojek.
„Úspěch našich mladých šachistů je neuvěřitelný. Turnaje se totiž zúčastnili i 4 velmistři, jeden mezinárodní mistr a 14 mistrů FIDE, což je jeden z významných titulů udělovaných Mezinárodní šachovou federací. Konkurence tedy byla opravdu velmi silná. Všem našim úspěšným šachistům tleskám a přeji jim i další úspěchy. Šachům se královská hra říká právem, tato hra rozvíjí myšlení, vyžaduje maximální koncentraci a neustálé studium, i proto Moravskoslezský kraj šachy podporuje nejen prostřednictvím příspěvků pro kluby, ale i v rámci projektu OKAP. Zde jsme přispěli na šachové kroužky pro zhruba 12 stovek dětí všech věkových skupin. Může se zdát, že děti z mateřských škol nebo nižších stupňů škol základních jsou na šachy malé, ale opak je pravdou,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny s tím, že výpravu šachistů do Dubaje kraj podpořil částkou 78 tisíc korun, které byly určeny na pokrytí části nákladů na cestu.
Finále šachového turnaje Worldwide Chess School Tournament Expo Dubai 2020 se konalo 25. – 29. listopadu v Dubaji. Pořádal jej španělský pavilón Expa ve spolupráci s Mezinárodní šachovou federací a Chess24.com. Turnaje se zúčastnilo téměř 300 školních družstev z celého světa, z online klasifikace do finále postoupilo 12 celků z 10 zemí (Česká republika, Mongolsko, Indie, Maďarsko, Turecko, Izrael, Peru, Španělsko, Spojené arabské emiráty a Spojené státy americké).
„O vysoké prestiži turnaje v Dubaji svědčí i fakt, že jej osobně navštívil Magnus Carlsen, který je od roku 2013 mistrem světa v šachu. Turnaj byl pro hráče z Gymnázia Petra Bezruče ve Frýdku-Místku jistě nezapomenutelným zážitkem. Doufám, že je bude do budoucna motivovat. Ještě jednou všem upřímně gratuluji. Díky patří i Beskydské šachové škole, část účastníků turnaje je totiž jejími členy,“ řekl náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny.
Finále turnaje bylo rozděleno losem na dvě skupiny, kde se hrálo na pěti šachovnicích systémem každý s každým. Umístění ve skupině předurčovalo, o jakou příčku se týmy poperou v závěrečné fázi. Hráči z Frýdku-Místku byli přiřazeni do skupiny B, kde na ně čekaly zápasy proti maďarskému, tureckému, izraelskému a dvěma mongolským týmům. Dvě výhry a tři prohry znamenaly 3. místo v tabulce, zároveň boj ve vyřazovací fázi o celkové 5. místo. V předposledním kole porazili frýdecko-místečtí šachisté španělský celek 3:2 a v posledním kole stejným skóre jeden z indických celků. Mohli se tak radovat ze zisku celkového 5. místa na světě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.