Grebeníček (KSČM): Stát šetří na nejchudších studentech

21.06.2014 20:10 | Zprávy

Po předvolebních slibech ČSSD a ANO o novém stylu vládnutí by jen málokdo čekal, že po asociálních vládách Mirka Topolánka a Petra Nečase také vláda Bohuslava Sobotky letos ušetří na nejchudších studentech vysokých škol.

Grebeníček (KSČM): Stát šetří na nejchudších studentech
Foto: kscm.cz
Popisek: Miroslav Grebeníček, poslanec KSČM

Po velkých předvolebních slibech ČSSD a ANO o novém stylu vládnutí by jen málokdo čekal, že po asociálních vládách Mirka Topolánka a Petra Nečase také vláda Bohuslava Sobotky letos ušetří na nejchudších studentech vysokých škol. Podle údajů ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ještě v roce 2010 bylo na sociální stipendia studentů veřejných vysokých škol rozpočtováno 86 milionů korun a studentů soukromých vysokých školy něco přes 4 miliony. Dohromady tedy cca 90 milionů Kč. Od té doby došlo k prudkému snížení objemu výplaty těchto stipendií. Loni tak už podle údajů ministerstva stát vyplatil jen 42 milionů a letos to lepší nebude.

Vláda Petra Nečase, ale i Rusnokova přechodná vláda, asociálně odmítaly poslanecký návrh KSČM na valorizaci sociálních stipendií, která jsou ve vysokoškolském zákoně stanovena pevnou měsíční částkou pouhých 1620 korun. A to přesto, že tato stipendia i při výrazné inflaci a zdražování základních životních potřeb se nezvýšila už od roku 2007! Skutečné životní náklady studentů přitom dnes dosahují až devíti tisíc korun měsíčně.

Vše dnes nasvědčuje tomu, že v hanebné pravicové »strategii« úspor na sociálně nejslabších studentech letos pokračuje i vládní koalice Bohuslava Sobotky. Ministr školství sice návrh poslanců KSČM na zvýšení stipendií z nynější částky 1620 Kč na alespoň 2100 Kč, který byl podán už v konci loňského roku, podpořil. Ministerstvo spočítalo, že letos by navýšení sociálních stipendií za celý rok přišlo na pouhých 12,5 milionu korun. Potřebné peníze v rozpočtu ministerstva dokonce jsou. Významná skupina poslanců a fakticky vládní koalice jako celek však ve sněmovně od počátku roku nespěchá. Pod nejrůznějšími záminkami, formálně leckdy s argumenty »nejlepších dobrých úmyslů« a s přísliby »těšínských jablíček« se jednání o navýšení sociálních stipendií protahuje tak, aby se letos studentům nic přidat nestihlo.

Zachová se vládní kolice po dosavadních průtazích odpovědněji a sociálně citlivěji alespoň na podzim a v roce 2015? Zdráhám se věřit médiím, která informovala, že někdejší rektor Masarykovy univerzity a nynější poslanec Babišova hnutí ANO měl novinářům naznačit, že potřebným studentům stipendia letos valorizovat nelze, protože s tím návrhem přišli jako první poslanci KSČM. Nesporným a velmi výmluvným faktem však je, že projednávání návrhu na zvýšení těchto stipendií bylo v květnu ve školském výboru sněmovny přerušeno až do září. A to je špatná zpráva pro studenty a velmi špatné vysvědčení pro vládní koalici, která původně slibovala, že se bude chovat k občanům, a tedy i ke studentům, jinak než padlá koalice Miroslava Kalouska a Petra Nečase.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: KSČM

Radek Koten byl položen dotaz

Nezávislost

Myslíte, že je šance, že se vymaníme ze závislosti na jiných? Proč bychom měli být věčně závislí na Rusku nebo USA?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maláčová (SOCDEM): Propad reálných mezd o 10 procent, největší zchudnutí za posledních 25 let

7:04 Maláčová (SOCDEM): Propad reálných mezd o 10 procent, největší zchudnutí za posledních 25 let

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k chudnutí ČR.