Jak asi víte, tuto kauzu sleduji docela dlouho. Pro zopakování:
Nedělám z něj nekriticky boha - abych citovala New York Times: "Assange není žádný hrdina. Tento případ však nyní představuje hrozbu pro svobodu projevu a s ní i odolnost samotné demokracie."
Co jsou hlavní kroky, které jsem (mimo medializaci) podnikla?
- 24. února 2020 › byla jsem na jeho soudním slyšení v Londýně a dohlížela jako zástupkyně EP na proces
- 15. prosince 2021 › po znovuotevření případu soudem jsem uspořádala demonstraci v Praze
- 31. ledna 2022 › navrhli jsme jej jako pirátská delegace na Nobelovu cenu míru
- 20. dubna 2022 (dnes) › píši dopis britskému premiérovi Borisu Johnsonovi
V něm apeluji především na toto:
- Pokud chceme v informační válce s Putinovým Ruskem zvítězit, musíme trvat na hodnotách, za které v těchto dnech krvácí občané Ukrajiny. Sami si ovšem musíme dávat pozor, abychom tyto hodnoty ctili při vlastních vnitřních krizích.
- Pokud nyní britská vláda vydá Juliana Assange do USA, zasadí tím těžkou ránu důvěryhodnosti našich proklamací o tom, že se na Ukrajině odehrává souboj svobody s tyranií. Takový vývoj událostí hraje do karet Putinově dlouhodobé dezinformační strategii: oslabovat hodnotovou převahu Západu, upozorňovat na jeho prohřešky proti jeho vlastním nárokům a destabilizovat západní demokracie.
- Vydáním Assange do rukou jeho deklarovaných nepřátel (připomeňme četné očerňovací kampaně vůči jeho osobě vedené z nejvyšších míst americké administrativy, či falešná tvrzení obžaloby přímo u soudu) se spojí dvě západní mocnosti proti jedinci, který uplatnil svou svobodu projevu ve věci veřejného zájmu; který chce znát kostlivce vlastních demokratických vlád.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV