Je tomu už 120 let, kdy se původní obec Libeň připojila k hlavnímu městu Praze. Libeň se stala druhým k Praze připojeným městem a zároveň VIII. obvodem města Prahy a tato číslovka jí zdobí dodnes. Stalo se tak 12. září 1901.
Rok před inkorporací v Libni stálo 746 domů a po spojení se město postupně rozšiřovalo na sever, do volných plání a zbouraných parcel starých domů. Budovaly se dvou až třípatrové domy, a to až do vypuknutí První světové války, která stavební rozvoj zastavila.
„Myslím, že pořekadlo Žižkovu a Libni, zdaleka se vyhni, už dávno ztratilo význam. Jsem celoživotní libeňák a mohu směle říct, že Libeň je krásná čtvrť a dobrá adresa k bydlení i práci,“ řekl na úvod oslav starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS).
Libeň jako taková je přitom známá už od roku 1363 a od té doby se stala dějištěm řady historických událostí. Na Libeňském zámku pobývala například císařovna Marie Terezie, před svou korunovací na českého krále zde přespal císař Leopold II., byl zde uzavřen tzv. libeňský mír mezi císařem Rudolfem II a jeho bratrem Matyášem, zámek sloužil 220 let jako letní sídlo primátorů Starého Města pražského a v Libni také proběhl úspěšný útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Oslavy proběhly 28. 8. 2021 před tzv. „Bílým domem“ (budovou Úřadu městské části Praha 8).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.