Cenu CSG Industrie v rámci České hlavy získal biotechnologický startup Bene Meat Technologies

22.11.2024 16:06 | Tisková zpráva

Laureátem ceny Industrie udělované v rámci České hlavy, jejímž partnerem je průmyslově-technologická skupina CSG, se stala biotechnologický startup Bene Meat Technologies. Tato společnost jako první na světě oficiálně zaregistrovala svůj inovativní produkt “Cultivated cells of mammalian origin”, tedy kultivované buňky savčího původu, mezi krmné suroviny. Firma i celá Česká republika se díky tomu zařadily mezi světové špičky v oboru kultivace masa. Cena Industrie se každoročně uděluje za nejvýznamnější inovaci vzniklou na území České republiky

Cenu CSG Industrie v rámci České hlavy získal biotechnologický startup Bene Meat Technologies
Foto: CSG
Popisek: Nové logo Czechoslovak Group

Kultivované maso představuje pravé živočišné buňky, které však nevyrostly v těle zvířete, ale v tzv. kultivátoru. V tomto kontrolovaném prostředí dochází za přesně stanovených podmínek k růstu buněk. Proces je velmi podobný například tomu, když doma v kuchyni pěstujeme kvásek. Výsledný produkt je z kultivátoru sklízen, kontrolován a zasílán výrobcům pokrmů pro domácí mazlíčky.

„V průběhu roku 2025 plánujeme zvýšit výrobu kultivovaného masa až na 500 kg denně, čímž by se naše společnost stala největším výrobcem této suroviny na světě. Očekáváme, že díky tomu vygenerujeme obrat v nižších desítkách milionů korun,“ říká Roman Kříž, CEO Bene Meat Technologies, a doplňuje další benefity: „Kultivované maso přináší možnost získávat skutečnou živočišnou bílkovinu bez nutnosti zabíjet zvířata, a navíc s nižším dopadem na životní prostředí, než je tomu u většiny tradičních chovů zvířat.“

Kultivace masa je moderní a rychle se rozvíjející obor biotechnologie. Bene Meat Technologies se začalo tomuto oboru věnovat v roce 2020 a na výzkumu spolupracuje s několika pracovišti předních českých univerzit. Firma se svojí velikostí a počtem zaměstnanců a celkovým know-how řadí k světovým špičkám v oboru. Pro ilustraci: možnost komerčně prodávat kultivované maso mají pouze dvě firmy z USA, jedna z Austrálie a jedna z Izraele. Oprávnění k prodeji kultivovaných buněk jako krmné suroviny pro domácí zvířata mají na celém světě pouze česká Bene Meat Technologies a britská společnost Meatly.

„Gratuluji laureátovi ceny Industrie k velmi zajímavé technologické novince. Je skvělé, že v České republice vznikají jedinečné nápady a jsme rádi, že jako skupina Czechoslovak Group můžeme být u toho. Ostatně právě partnerství s Českou hlavou pro nás představuje další z forem, jak být přímo přítomni na tržišti nápadů a výsledků. Jde o vhodný doplněk k přímé spolupráci s výzkumnými institucemi, na níž se primárně zaměřujeme,“ říká Bohuslav Přikryl, viceprezident CSG Aerospace pro výzkum, vývoj a inovace.

Na jeho slova navazuje Václav Marek, ředitel společnosti Česká hlava Project: „S kolegy z CSG máme v plánu posouvat partnerství ceny Industrie ještě dál. Cílem je nastavit co nejužší propojení vědy a průmyslu. Pokud se firma s vědou spojí na samém začátku, bude to představovat asi nejefektivnější způsob, jak využít know-how, inovovat a stát se konkurenceschopnější. Věříme, že dojde-li k silnějšímu propojení vědy s praxí, čím dál tím méně projektů bude končit nedokončených nebo tzv. v šuplíku.“

S dalšími laureáty 23. ročníku České hlavy se můžete seznámit ZDE.

O České hlavě

Česká hlava je největší projekt pro rozvoj české vědecké a technické inteligence. Vznikl před více než dvaceti lety z iniciativy intelektuálů v čele s Arnoštem Lustigem a Profesorem Antonínem Holým s jediným cílem – vytvořit projekt pro vědce a techniky, který by jim pomohl získat popularitu a prestiž, kterou v tak hojné míře věnujeme třeba sportovcům či umělcům. Česká hlava však není jen nejvyšší vědecké ocenění, ale řada vzájemně provázaných projektů, jejichž cílem je popularizace vědy, výzkumu a vzdělávání u široké veřejnosti, ale i pomoc při utváření vhodných podmínek pro efektivní propojení výzkumu s výrobní praxí a nastavení takových podmínek, které tuto synergii umožní a podpoří. Laureátům je ocenění Česká hlava za vědu, výzkum a inovace předáváno v několika kategoriích již od roku 2002. Od roku 2006 je vítězná hlavní cena udělována premiérem České republiky na základě usnesení vlády jako „česká nobelovka za vědu, výzkum a inovace“ pod názvem Národní cena vlády Česká hlava. CSG je pod roku 2023 partnerem ceny Industrie udělované za nejvýznamnější inovaci vzniklou na území České republiky.

O skupině CSG

Globální průmyslově-technologická skupina CSG vlastněná českým podnikatelem Michalem Strnadem má klíčové výrobní podniky v České republice, na Slovensku, ve Španělsku, v Itálii, Indii, Velké Británii a USA a své výrobky exportuje do celého světa. CSG soustavně investuje do rozvoje svých společností a zároveň expanduje v hlavních oborech svého podnikání. Součástí skupiny jsou například česká automobilka Tatra Trucks, významný světový výrobce malorážové munice Fiocchi nebo český výrobce radarů Eldis. V podnicích začleněných do skupiny CSG a v propojených firmách pracuje více než 10 000 zaměstnanců. V roce 2023 dosáhly konsolidované tržby skupiny hodnoty 1,73 mld. EUR. Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký průmysl, obranný průmysl a výroba malorážové munice. S produkty společností CSG se lze díky silné proexportní orientaci setkat na všech kontinentech.


 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Úřad vlády: Datové schránky jsou u občanů stále oblíbenější, už si jich zřídili přes milion

19:15 Úřad vlády: Datové schránky jsou u občanů stále oblíbenější, už si jich zřídili přes milion

Zájem o využívání datových schránek neustále narůstá. Nedávno byla zřízena již miliontá datová schrá…