Právě proto a i s ohledem na probíhající změnu klimatu, kdy se zvyšující se teplotou stoupá potřeba vody, je realizována celá řada opatření pro maximální zadržení vody v krajině. „Les funguje, ve své bohatě strukturované podobě, jako houba. Nabere vodu, zadrží ji a poté pozvolna vydává. Množství zadržené vody a rychlost jejího odtoku jsou nyní, kdy byla značná část lesních porostů zničena kůrovcem, narušeny. Abychom pomohli obnovit přirozené funkce lesa, podporujeme na krajské úrovni budování retenčních nádrží,“ vysvětluje radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí Pavel Hájek.
Zákon o lesích označuje budování retenčních nádrží v lesích, společně s dalšími opatřeními na vodních tocích i mimo ně jako hrazení bystřin. V roce 2022 bylo na území Kraje Vysočina rozhodnuto o realizaci a financování šesti staveb hrazení bystřin ve veřejném zájmu. Byla zahájena výstavba vodní nádrže Liščina u Nových Syrovic, vodní nádrže Skokan u Domamile, přehrážky na Číhalínském potoce, vodní nádrže Amerika u Budkova, vodní nádrže Kozinec u Doupěte na Telčsku nebo vodní nádrže Spálené u Dolních Lažan na Třebíčsku. Investorem všech akcí je státní podnik Lesy ČR.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.