Téměř 13 tisíc dobrovolníků od Golčova Jeníkova po Kostníky na Jemnicku a od Pacova po Štěpánov nad Svratkou, tedy napříč celým krajem, pomohlo přírodě ulehčit dohromady od 71 tun odpadků a nepořádku.
„Krajská správa a údržba silnic Vysočiny z více než 1 600 km silnic I., II. a III. třídy odvezla 50,9 tun odpadků. Podle informací zaslaných pověřenými obcemi se dalších více než 19 tun svezlo z přihlášených silnic a pozemků v majetku obcí. Všem účastníkům, které neodradilo ani chladné dubnové počasí a vyrazili do terénu, patří ještě jednou velké poděkování,“ uvedla Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana pro oblast regionálního rozvoje.
Lidé, kterým není lhostejné životní prostředí kraje, ve kterém žijí, usedli také do loděk a společně vyčistili části břehů a toku řeky Sázavy a nashromáždili 1 tunu různého odpadu, o kterém si někteří zřejmě mysleli, že je „voda odnese“. Celkem tedy letošní dobrovolníci přírodě na Vysočině ulehčili o 71 tun odpadků. Svoz z okolí silnic I., II. a III. třídy opět zajistila Krajská správa a údržba silnic Vysočiny. Vloni byla akce zrušena vzhledem k nastupující pandemii koronaviru, v roce 2019 se podařilo posbírat 101 tun za pomoci 24 tisíc dobrovolníků.
Osvětová akce Čistá Vysočina se koná každoročně u příležitosti Dne Země, který připadá na 22. dubna. Do velkého úklidu se pravidelně zapojují také členové Rady Kraje Vysočina, kteří si pro letošní rok vybrali úsek silnice vedoucí z Jihlavy na Třebíč. „Nejpočetnější ze skupin přihlášených jsou vždy obce, města a městyse, kterých se letos v nelehké jarní situaci do úklidu Vysočiny zapojilo přes 180. Silnou skupinou jsou také různé druhy spolků, jako jsou sdružení dobrovolných hasičů, myslivecká sdružení, kluby českých turistů, sportovní kluby, sousedské a okrašlovací spolky a další,“ doplnila Hana Hajnová. Tradičně se zapojují mateřské, základní i střední školy, pro děti se jedná o určitou formu osvěty spojenou s pobytem na čerstvém vzduchu. Letos to však pro ně bylo vzhledem k opatřením a nepřítomnosti žáků a studentů ve školách složité. Proto se zapojily spíše malotřídky na vesnicích a bylo jich celkem 75.
Akce Čistá Vysočina má význam a přispívá ke zlepšení stavu životního prostředí v našem kraji. Čistá Vysočina je realizována v rámci projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21. Více informací o akci naleznete ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV