KSČM požaduje více suverenity pro členské státy a posílení pravomocí Evropského parlamentu proti Evropské komisi, která je vzdálená požadavkům obyvatel Evropy. Na nedávné debatě o modernizaci pravidel veřejné podpory pořádané v Evropském domě v Praze zazníval smířlivější tón vůči členským zemím, které EK jindy s oblibou peskuje.
V nařízeních, která by měla vstoupit v platnost od července letošního roku, se proto rozšiřuje zodpovědnost členských států a kontrola EK se v mnoha případech přesouvá z předchozí na následnou.
Tyto změny mají i zcela praktickou příčinu. Evropská komise ročně dostává více než 300 stížností na využití veřejné podpory. Vedle závažných případů, které by mohly ohrozit hospodářskou soutěž upřednostňováním některých podniků na úkor jiných, vyřizuje i mnoho neoprávněných podnětů.
S nadsázkou v debatě padlo, že dnes může kdokoli poslat stížnost třeba na koresponďáku a ta se stejně musí prošetřovat. Plýtvá se časem, prostředky a hlavně pak nezbývají síly na řešení zásadnějších problémů. Možná je to udivující, ale byrokratický moloch EK dosud neměl ani formulář pro stížnosti a základní pravidla pro dokládání oprávněného zájmu stěžovatele. Skřípala i informovanost členských států o postupu a výsledcích vyšetřování.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: KSČM