Hamáček (ČSSD): Byla to Unie, která se zasloužila o zatím nejdelší období míru na našem kontinentu

27.06.2016 9:17 | Zprávy

Zástupci vedení Sněmovny se na Bruntálsku setkali se svými partnery z polského Sejmu.

Hamáček (ČSSD): Byla to Unie, která se zasloužila o zatím nejdelší období míru na našem kontinentu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda poslanecké sněmovny Jan Hamáček

Hlavním tématem společného zasedání vedení Poslanecké sněmovny a Sejmu Polské republiky byl Brexit a jeho možné dopady na situaci v Evropě. Nemluvilo se ale zdaleka jen o něm.

"Rozhodnutí britských voličů o vystoupení z Evropské unie je nejzávažnějším zásahem do poválečného procesu evropské integrace,“ uvedl předseda Sněmovny Jan Hamáček. Jeho polský protějšek Marek Kuchciński zdůraznil, že se Evropská unie bude muset z výsledku referenda poučit. „Shodli jsme se na tom, že i po vystoupení Británie považují obě země členství v EU důležité nejen z ekonomických důvodů, ale nezbytné i pro udržení stability. Je třeba si také uvědomit, že to byla právě EU, která se zasloužila o zatím nejdelší období míru na našem kontinentu,“ je přesvědčený předseda Sněmovny. "Británii za vystoupení zároveň nemůžeme trestat, naopak musíme najít společnou cestu k udržení co nejtěsnějších vztahů," dodal Jan Hamáček.

Kromě Brexitu se na setkání debatovalo o prioritách polského předsednictví ve Visegrádské skupině. Patří mezi ně především posílení role V4 v rámci EU, identity, bezpečnosti, ale i spolupráce s východními zeměmi.

Dalším tématem společného zasedání byl i nadcházející summit NATO, který bude zanedlouho hostit Varšava. „Dostalo se i na přeshraniční témata, jako je dopravní spojení, a to jak budování silniční a železniční sítě, tak i vodních cest,“ doplnil Jan Hamáček.

Pravidelná setkání vedení parlamentních komor se stala již tradičními. Probíhají jak mezi českou a polskou stranu, tak i s Národní radou Slovenské republiky.  

Společného zasedání ve Václavově u Bruntálu se za českou stranu zúčastnil předseda PSP ČR Jan Hamáček, místopředsedové Sněmovny Jaroslava Pokorná Jermanová, Petr Gazdík, Jan Bartošek, předseda Zahraničního výboru PSP ČR Karel Schwarzenberg, člen Výboru pro evropské záležitosti PSP ČR Marek Černoch, předseda Meziparlamentní skupiny přátel Česká republika – Polská republika Václav Klučka a člen Meziparlamentní skupiny přátel Česká republika – Polská republika Ladislav Velebný. Polský Sejm zastupoval maršálek Sejmu Polské republiky Marek Kuchciński, vice maršálkové Joachim Brudziński a Stanisław Tyszka, dále pak Izabela Kloc (předsedkyně Výboru pro evropské záležitosti Sejmu Polské republiky), Grzegorz Schetyna (předseda Zahraničního výboru Sejmu Polské republiky) a Grzegorz Janik (předseda Meziparlamentní skupiny přátel Polská republika – Česká republika).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

JUDr. Daniela Kovářová byl položen dotaz

Nemáte dojem, že to už celkově vláda přehání?

Nejde jen o to, že postupuje diskriminačně vůči ruským občanům, kteří tu chtějí získat občanství, a kteří jako jediný z národnostní by se museli vzdát toho svého, proti čemuž jste hlasovala, a proto vám píšu. Ale celkově tu akorát rozdmýchává vášně, když podle mě i na úkor nás občanů nadržuje občanů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!