Je potřeba ale v jednání mezi USA a Ukrajinou pokračovat.
K situaci po tomto jednání se vyjádřil i slovenský premiér Robert Fico, který prohlásil, že „Slovensko nebude Ukrajinu podporovat ani finančně, ani vojensky“. V podobném duchu se vyjádřil také maďarský premiér Viktor Orbán, který oznámil svůj záměr vetovat plánovaný mimořádný summit EU dne 6. března. Místo další podpory Ukrajině navrhuje, aby Evropská unie následovala příklad USA a zahájila jednání s Moskvou o příměří. S těmito postoji souhlasím. Evropská unie za poslední tři roky neučinila žádný pokrok v mírových jednáních mezi Ruskem a Ukrajinou.
Výrazné zvýšení rozpočtu na obranu na 3 % HDP, které požaduje premiér Fiala a další koaliční poslanci považuji za neadekvátní a nepřijatelné, protože jednak 1 členských států NATO neplní ani 2 % HDP a také, že Ministerstvo obrany neumí smysluplně proinvestovat ani ta 2 % HDP. Považuji tento krok za zbytečné zatížení státního rozpočtu a poukazuji na to, že česká armáda nepotřebuje masivní navyšování výdajů, ale efektivnější řízení stávajících prostředků do předem připravených a transparentně vysoutěžených projektů. Zvýšené vojenské výdaje jsou často spojené s tlakem na nákup zahraniční vojenské techniky, zejména z USA, Francie a Německa, aniž by se patřičně podílel domácí zbrojní průmysl, kterému navíc chybějí kapacity.
Možnost vyslání českých vojáků na Ukrajinu je také potřeba odmítnout, nehledě na skutečnost, že prezident Putin si nedovede představit, aby na dodržování mírové dohody, která ještě ani neexistuje, dohlížela vojska NATO.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLČlánek byl převzat z Profilu Ing. Radovan Vích
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.