Klub poslanců ČSSD dnes předložil k projednání vlastní návrh, jakým způsobem řešit situaci těch rodičů, jejichž bývalí partneři neplatí předepsaným způsobem výživné na děti. „Náš návrh je komplexnější, než nedávno představený návrh poslanců KSČM,“ prohlásila k tomu jedna z předkladatelek návrhu Alena Gajdůšková.
Smyslem návrhu je především řešit tu situaci matek či otců, kdy druhý z rodičů z jakéhokoliv důvodu neplatí soudem přiřknuté výživné a dostávají tím rodiče – samoživitele do svízelné situace. „Vymahatelnost práva je vždy časově náročná. Pro toho rodiče, který vychovává dítě nebo děti, dochází ve velkém množství případů k tomu, že se dostávají vinou druhého rodiče na hranici chudoby a doslova do neřešitelných situací. Přitom není až tak podstatné, zda se to děje kvůli skutečné neschopnosti bývalého partnera dodržet závazky nebo pro jeho pouhou nevůli. Podle našeho návrhu dlužné částky poskytne dětem stát a bude je pak následně vymáhat na dlužníkovi. Dluh vůči dětem se tak stane dluhem vůči státu. Ten má rozhodně více síly ho vymoci,“ uvedla poslankyně za ČSSD Alena Gajdůšková.
Před několika dny předložila vzdáleně podobný návrh skupina poslanců komunistické strany. Jak ale zdůrazňuje sociální demokracie, mezi těmito legislativními návrhy je řada velmi důležitých rozdílů. Za prvé návrh KSČM předpokládá, že stát poskytne rodiči postiženému nezodpovědností druhého rodiče novou sociální dávku v podobě „náhradního výživného“. „To považujeme za nešťastné,“ uvedl k tomu předseda ČSSD a místopředseda PSP ČR Jan Hamáček. Při takovém řešení by totiž stát nemohl poskytnuté peníze na dlužníkovi vymáhat. „To ale znamená, že individuální povinnost rodiče zabezpečit svoje dítě přeneseme na stát. Navíc se zde otevírá prostor pro zneužívání takové dávky. Proto náš návrh počítá s tím, že stát by se stal věřitelem a svou pohledávku by pak vymáhal všemi dostupnými prostředky tak, jako vymáhá například daňové nedoplatky nebo nedoplatky na sociálním pojištění,“ uvedl Jan Hamáček.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV