Hamáček (ČSSD): Politici se shodli na nutnosti zrychleného legislativního procesu k brexitu

18.01.2019 9:14 | Zprávy

Ministr vnitra Jan Hamáček představil včera zástupcům politických stran návrh zákona pro případ vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie, pokud by se nepodařilo dojednat dohodu k 29. březnu 2019. Politické strany souhlasily s přijetím zákona ve zrychleném projednávání v Parlamentu.

Hamáček (ČSSD): Politici se shodli na nutnosti zrychleného legislativního procesu k brexitu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček

Během jednání si jeho účastníci vysvětlili princip jednotlivých bodů zákona. Platí, že ve vyjmenovaných oblastech se i po vystoupení Spojeného království z Evropské unie britský občan považuje za občana Evropské unie. Podobné podmínky budou mít recipročně i čeští občané ve Velké Británii.

„Musíme být připraveni na všechny možné scénáře odchodu Británie z Evropské unie. Proto mě těší, že mezi parlamentními stranami panuje shoda na nutnosti zrychleného legislativního procesu, aby bylo k 29. březnu vše hotovo," sdělil Jan Hamáček s tím, že zákon je výsledkem odborné debaty s ministerstvy a dalšími centrálními úřady a je dobře připravený.

Zákon řeší dílčí otázky spojené s pobytem, uzavíráním manželství, nabýváním občanství České republiky, přístupem na trh práce, veřejným zdravotním pojištěním, existujícím penzijním připojištěním a stavebním spořením, jakož i status vysokých škol, studentů a akademických pracovníků, otázku přímých daní či uznávání odborných kvalifikací. Cílem je mimo jiné zajistit co nejlepší postavení Čechů žijících ve Velké Británii. „V zákoně řešíme nejen Brity u nás. Klíčové je, že tím také chráníme české zájmy, například při uznávání kvalifikací u specializovaných povolání nebo dostupnosti britských léků v ČR," dodal ministr vnitra. Například českým lékařům a vědcům, kteří vystudovali na britských univerzitách, tak bude uznáváno v ČR jejich vzdělání.

Zákon nabude účinnosti v případě, že Spojené království Velké Británie a Severního Irska vystoupí z Evropské unie bez dohody o vystoupení. Pokud následně dojde před 31. prosincem 2020 k dohodě o vystoupení Spojeného království z Evropské unie podle čl. 50 odst. 2 Smlouvy o Evropské unii, zákon pozbude platnosti. Jestliže k takové dohodě nedojde, právní postavení britských osob se od 31. prosince 2020 bude v České republice řídit obecně platnými předpisy pro státní příslušníky a právnické osoby třetích zemí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Niedermayer (TOP 09): Ursula von der Leyenová zmínila Havla. Můj hlas získala

11:05 Niedermayer (TOP 09): Ursula von der Leyenová zmínila Havla. Můj hlas získala

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k hlasování pro novou Evropskou komisi.