Cvičení se zúčastnili jako pozorovatelé také někteří členové Bezpečnostní rady Kraje Vysočina, vedoucí představitelé všech cvičících složek, zástupci místní samosprávy, starostové měst z regionu Třebíčska, a také zástupci místních středních školských zařízení. „„Cvičení simulující útok ozbrojeného útočníka na střední škole mělo za cíl ukázat také zaměstnancům školy, jak mají v takových situacích postupovat a spolupracovat s policií České republiky a dalšími složkami integrovaného záchranného systému. Bohužel se v minulosti potvrdilo, že taková hrozba může reálně nastat. V případě krajských středních škol nejde o první tematické cvičení svého druhu, loni v říjnu se do podobného cvičení zapojila krajská střední škola v Pelhřimově. V minulých týdnech Kraj Vysočina zval ředitele škol na přednášky, které měly posluchačům napomoci při vyhodnocování mimořádných situací a v případě, že vzniknou – poradit, jak na ně reagovat,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, který se cvičení osobně účastnil.
Námět celého cvičení předpokládal, že v hlavní budově školy došlo k násilnému útoku dvou ozbrojených osob. Do hlavní budovy školy vstupují dva neznámí muži, v době, kdy probíhá běžné vyučování, danou chvíli velká přestávka a ve škole se nachází studenti, učitelé a další zaměstnanci. Neznámí muži drží v rukách připravenou dlouhou zbraň a při prvním kontaktu se studenty okamžitě zahájí střelbu s cílem usmrtit nebo zranit co největší počet osob. Na chodbách školy, v přízemí i druhém patře zasáhnou několik osob, z nichž některým způsobí smrtelná a jiným těžká nebo lehká zranění. Nastává zmatek a panika, při kterých dochází k chaotickým pokusům o útěk a opuštění budovy. Několika studentům a učitelům se skutečně podaří z budovy uniknout a vyběhnout do některé z okolních ulic. Část osob se snaží před útokem střelce schovat se ve vnitřních prostorách školy, v učebnách, kancelářích, na toaletách i na dalších místech. Několik se jich dovolá na linku 158.
Integrované operační středisko krajského policejního ředitelství vysílá na místo policisty z organizačních článků krajského ředitelství zařazených do prvosledových hlídek, jejichž úkolem bylo střelce co nejrychleji eliminovat a prostor zajistit pro následnou záchranu zraněných osob.
„Hlavním cílem bylo ověřit si naše postupy při vzniku mimořádných událostí tohoto typu a současně ověřit součinnost s ostatními složkami integrovaného záchranného systému. V rámci služební přípravy našich policistů je pro instruktory velmi důležité mít zpětnou vazbu z podobných cvičení, a to zejména abychom si prověřili rychlost a včasnost zásahu, a v neposlední řadě i taktiku celého zásahu,“ doplnil k záměru cvičení ředitel Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Radek Malíř.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV