„Novela stavebního zákona je velkou neznámou a z mého pohledu velkým rizikem. Záměr zrychlit stavební řízení je samozřejmě správným krokem, avšak osobně bych se v tuto chvíli soustředil především na opatření týkající se procesu včetně závaznosti metodiky nadřízeného orgánu pro orgán podřízený. Máme několik konkrétních zkušeností z našeho kraje,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Osobně se obávám, že místo toho, abychom celý systém zjednodušili a zpřehlednili, tak dáme prostor pro spekulace všeho druhu a ve výsledku pouze rozbouráme to, co dnes nějakým způsobem funguje. Navíc mám obavu o vzdálení rozhodování občanům, o které by nám mělo jít především,“ sdělil hejtman Netolický s tím, že v České republice je dnes přibližně 730 stavebních úřadů. Hejtman Netolický navrhuje možné snížení na 360, což jsou obce s pověřeným obecním úřadem.
Nový stavební zákon má podle Ministerstva pro místní rozvoj urychlit a zjednodušit povolování staveb. Ze současného průměru 5,4 roku by se mělo zkrátit na jeden rok. Harmonogram počítá s tím, že paragrafové znění by mělo být vypracované do konce října letošního roku. Po vypořádání připomínek v meziresortním řízení a projednání návrhu zákona legislativní radou by měla vláda návrh schválit do června 2020. Platný by měl být po schválení prezidentem od roku 2021.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV