Hejtman Půta: Kraj kvůli svým geografickým podmínkám letecké specialisty potřebuje v Liberci

21.10.2020 11:30 | Zprávy

Liberecký kraj zajistí provoz speciálních činností letecké záchranné služby do roku 2028, přispěje na to ze svých prostředků.

Hejtman Půta: Kraj kvůli svým geografickým podmínkám letecké specialisty potřebuje v Liberci
Foto: archiv hejtmana
Popisek: hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK)

Ministerstvo zdravotnictví na začátku října loňského roku vypsalo výběrové řízení na provozování letecké záchranné služby (LZS) po roce 2021. Pro její činnost však stanovilo Libereckému kraji nepřijatelné podmínky. Dle zadání by případný nový provozovatel nemusel zajišťovat vybavení vrtulníku pro speciální záchranné akce, jako je například metoda slaňování. Hejtman Martin Půta proto odeslal dopis tehdejšímu ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi se zásadními připomínkami a nesouhlasným stanoviskem. Ministerstvo provoz speciálních činností letecké záchranky v Liberci nakonec podpořilo s podmínkou finanční spoluúčasti kraje.

„S plánovaným omezením činnosti Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje a Horské služby České republiky jsme na konci loňského roku zásadně nesouhlasili. Došlo by ke snížení dostupnosti a kvality neodkladné péče v regionu. Nebyl pro nás přijatelný ani argument, že speciální činnosti letecké záchranky by mohla zastávat stanoviště v Hradci Králové a Ústí nad Labem. Liberecký kraj kvůli svým geografickým podmínkám letecké specialisty potřebuje v Liberci a ne v jiných městech, které navíc nespadají pod náš region. Jsem rád, že nakonec došlo alespoň k částečnému kompromisu. Mrzí mě ale, že na nás dopadá nemalá finanční zátěž, která představuje částku bezmála 300 tisíc korun ročně,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Letecká záchranná služba v Liberci létá se speciálními záchrannými týmy do nepřístupného terénu již od roku 1997 a poskytuje standardní, ale i speciální přednemocniční neodkladnou péči. Díky tomu rychle a kvalitně zasahuje i ve vzdálených nebo nepřístupných místech. Zároveň bez nutnosti zvláštních investic disponuje materiálem pro speciální činnosti a kompletním vycvičeným týmem – lékař, zdravotnický záchranář a člen horské služby.

„Zajištění provozu letecké záchranné služby včetně speciálních technik slaňování je pro Liberecký kraj nezbytné a důležité. Řada míst je v našem regionu špatně dostupná. Bylo by naprosto nepřijatelné, aby pacienti museli čekat na pomoc o desítky minut déle jen kvůli nelogicky nastaveným podmínkám původního tendru od Ministerstva zdravotnictví,“ dodal MUDr. Přemysl Sobotka, náměstek pro resort zdravotnictví.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Naši vojáci v Keni jsou problém

10:02 Vích (SPD): Naši vojáci v Keni jsou problém

Incident českých vojáků v Keni stále vyvolává otázky informovanosti mezi Armádou ČR, Ministerstvem o…