Hejtman Půta: Na obnově památek budeme spolupracovat s Biskupstvím litoměřickým

07.06.2024 15:14 | Tisková zpráva

Zachovat kulturní dědictví, pečovat o památky ve vlastnictví Biskupství litoměřického a jeho farností a také prezentovat jejich obnovy veřejnosti. To jsou hlavní cíle memoranda, které dnes podepsali Martin Půta, hejtman Libereckého kraje, a Stanislav Přibyl, 21. biskup litoměřický.

Hejtman Půta: Na obnově památek budeme spolupracovat s Biskupstvím litoměřickým
Foto: Archiv PL
Popisek: Hejtman Martin Půta

„Liberecký kraj bude podle memoranda plnit roli prostředníka i s ohledem na očekávanou majetkovou odluku církve a státu, ke které dojde v roce 2030,“ uvedl hejtman Martin Půta. „Budeme rádi, když se do této iniciativy zapojí i samy obce. Liberecký kraj má na svém území téměř 2.500 kulturních památek evidovaných v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky, z čehož tvoří téměř desetinu církevní objekty – jedná se především o kostely, kláštery, fary nebo další drobné památky.“

„V současné době podporuje Liberecký kraj obnovu církevních památek prostřednictvím dotačního programu i v rámci individuálních dotací. Cílem je sdružit prostředky diecéze, farností, Libereckého kraje a v případě zájmu i obcí tak, aby se jednotlivé obnovy výrazněji posunuly,“ dodala Květa Vinklátová, náměstkyně pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

„Obnova církevních památek a péče o ně je činností, která je podstatnou součástí služby duchovních. Z různých důvodů je tato péče dnes velmi náročná. Proto vítám jakoukoli součinnost, především samospráv. Věřím, že podepsané memorandum s Libereckým krajem pomůže jak památkám samotným, tak také životu a dění v nich a kolem nich,“ dodal Mons. Stanislav Přibyl, 21. biskup litoměřický.

Důležitou roli při naplňování obsahu memoranda bude tvořit pracovní skupina složená ze tří zástupců každého ze subjektů memoranda, která se bude scházet minimálně dvakrát do roka. „Po dohodě obou stran vznikne seznam kostelů, které jsou prioritou z hlediska obnovy. Je potřeba dodat, že memorandum neznamená navýšení dotačního fondu. Sama koordinace a sdružení prostředků by měly přinést potřebný efekt,“ doplnila Vinklátová.

Memorandum o spolupráci s Biskupstvím litoměřickým se týká, jak název napovídá, jen církevních objektů litoměřické diecéze (v Libereckém kraji to jsou vikariát českolipský, liberecký a část vikariátu turnovského). „Pokud se spolupráce osvědčí, pokusíme se otevřít jednání i s Biskupstvím královéhradeckým pro část jilemnického vikariátu,“ doplnila náměstkyně Květa Vinklátová.

Z Memoranda pro Liberecký kraj neplynou žádné finanční závazky. Podepsali ho hejtman Libereckého kraje Martin Půta a biskup litoměřický Stanislav Přibyl 6. června 2024 v zasedací místnosti hejtmana v sídle Krajského úřadu Libereckého kraje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Černochová: Modernizace nejen tankového vojska, ale i celé armády

12:06 Ministryně Černochová: Modernizace nejen tankového vojska, ale i celé armády

Ministerstvo obrany pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4. O záměru vládu informovala ministryně obra…