Opatrný optimismus. Podle panelu českých expertů v čele s Českou geologickou službou ukazují výsledky monitoringu podzemních vod funkčnost podzemní těsnící bariéry v dole Turów. Po ročním pilotním provozu data také ukázala, že hladina podzemní vody v blízkosti stěny stoupá. Vliv na podzemní kolektor bude muset být potvrzen dalším monitoringem.
V dole Turów se těží uhlí od padesátých let 20. století. Díky mezivládní smlouvě a evropské legislativě máme poprvé možnost kontrolovat vliv těžby v Turówě na životní prostředí na našem území. Zároveň díky podrobným měřením víme, jaký konkrétní dopad má těžba na obyvatele Uhelné, Oldřichova, Václavic a dalších vzdálenějších vesnic.
Výsledky měření zatím překračování limitů nepotvrzují. Začaly první investice do opatření, díky kterým se do českých obcí v okolí dolu dostane dostatek pitné vody. Vzniknou tak např. vodovody ve Václavicích a Horním Vítkově. Na Uhelné funguje vodovod už mnoho desetiletí, a voda z místního vrtu tak zásobuje lidi v Hrádku nad Nisou a okolí.
V Hrádku nad Nisou žiju celý život. Samozřejmě bych byl radši, kdyby na místě dolu stály jako dřív vesnice a byl tam les, pole a z Bogatynie do Žitavy jezdila úzkokolejka… Jenže naše civilizace se zatím bez elektřiny vyráběné z uhlí tak úplně neobejde. Ani v Polsku a ani v České republice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV