Liberecký kraj získal plochu letiště a další části pozemků v bývalém vojenském prostoru Ralsko od státu v roce 2007. Do území dlouhodobě investujeme, podařilo se nám zlikvidovat většinu zchátralých budov, které v něm zůstaly po sovětské armádě. Celý prostor považuji za významnou rozvojovou plochu. V posledních měsících jednáme o investici do obnovitelných zdrojů a výroby vodíku pro potřeby veřejné dopravy v kraji.
Ruská agrese na Ukrajině a požadavky na návrat naší země do ruské sféry vlivu jsou ale vážným důvodem pro diskusi o možném využití bývalého letiště pro Armádu České republiky. Pokud by vláda tento krok vážně zvažovala, tak jsme připraveni o tom jednat. V každém případě ale do jednání zapojíme také místní samosprávu a obyvatele, stejně jako jsme to dělali dosud.
Trochu rozpačitý jsem z toho, že se o záměru nebo úvaze dozvídám z médií. I když kraj letiště a další pozemky v Ralsku získal bezúplatně, do celého prostoru významně investoval v řádu stovek milionů. Kdyby Ministerstvo obrany České republiky kontaktovalo nejprve Liberecký kraj, dozvědělo by se, že máme s celým územím své plány. A v nich se s obnovou hradčanského letiště nepočítá.
Celé oblasti se systematicky věnuje krajská Komise revitalizace Ralska, ve které jsou také zástupci Lesy České republiky, Ministerstvo zemědělství České republiky, starostové Osečné a Ralska a ředitelka GEOPARK RALSKO. Uvažujeme také o tom, že by na tomto území vznikla rozsáhlá fotovoltaická elektrárna, o jejímž opodstatnění v této době asi nikdo nepochybuje. O některé pozemky v Ralsku projevil také zájem Junák - český skaut, který by zde rád vybudoval tábořiště pro své členy.
Serióznímu jednání o dalším smysluplném využití bývalého vojenského prostoru Ralsko se ale nebráním, uvidíme s čím konkrétním nás zástupci ministerstva osloví.
Zdroj ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV