ČEZ: V okolí elektrárny loni temelínští hasiči pomáhali při dopravních nehodách a přírodních kalamitách

15.02.2025 19:21 | Tisková zpráva

Téměř třicetkrát pomáhali loni temelínští hasiči zasahovat v okolí elektrárny. Především šlo o pomoc při dopravních nehodách nebo odklízení popadaných stromů. Už sedm let jsou součástí poplachového plánu kraje a pokud to místo či charakter zásahu vyžaduje, povolává krajský hasičský dispečink moderně vybavenou temelínskou jednotku. V elektrárně pak zdejší hasiči zasahují především preventivně.

ČEZ: V okolí elektrárny loni temelínští hasiči pomáhali při dopravních nehodách a přírodních kalamitách
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Od roku 2017 jsou temelínští hasiči součástí poplachového plánu Jihočeského kraje. Pokud to situace vyžaduje, zasahují v rámci Integrovaného záchranného systému ČR i v okolí elektrárny. Jen loni za hranice svého areálu vyjížděli dvacetosmkrát. Jednalo se především o technické zásahy spojené s pády stromů na budovy nebo komunikace, pomoc při dopravních nehodách nebo i likvidaci požárů.

Anketa

Který z vybraných českých europoslanců nejlépe hájí české národní zájmy?

hlasovalo: 24152 lidí

„Pro všechny je lepší, když podobné zásahy nejsou potřeba. Jsme ale rádi, že i touto cestou můžeme našemu okolí pomoci,“ poznamenal Petr Měšťan, ředitel bezpečnosti jaderných elektráren ČEZ. 

V elektrárně zasahují hasiči naopak preventivně. Především dohlíží na práce spojené s rizikem požáru, jako je například svařování, práce na turbíně, generátoru nebo transformátorech. Loni takto zdejší hasiči asistovali u 1709 prací. Vlastní požár ani jednou v areálu elektrárny řešit nemuseli. 

Vedle požárního dohledu pravidelně poskytují technickou pomoc. Jde například o preventivní měření koncentrací nebezpečných plynů, vyproštění osob uvíznutých ve výtahu, jištění osob v uzavřených prostorách nebo pomoc při práci ve výškách. „V této kolonce jsme loni evidovali 962 činností,“ upřesnil Martin Novotný, velitel temelínských hasičů. 

Temelínská jednotka má osm desítek hasičů. Čtyři směny se střídají po dvanácti hodinách. K dispozici mají čtyři cisternové vozy a speciální techniku pro zásah při přírodních katastrofách. Součástí vybavení je i špičková dýchací technika, speciální protichemické obleky nebo obleky proti sálavému teplu. Dojezdová doba v areálu elektrárny je čtyři minuty. Na základě vyzvání operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje pomáhají i mimo areál elektrárny. V těchto případech musí být vždy držen požadavek na minimální počet osob a techniky, která musí být přítomna tak, aby nebyla ohrožena požární bezpečnost elektrárny. 

Více informací najdete ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Stanislav Berkovec byl položen dotaz

poplaky

Když bude ANO v příští vládě, což se jeví jako pravděpodobné, zrušíte poplatky ČT? K čemu vůbec ČT potřebujeme? Co se týká zpravodajství, tak zde ji podle mě nahradí dobře i soukromé televize, vždyť ty přeci také musí dodržovat nějaké zákony a být nezávislý, když vysílají zprávy nebo tomu tak není? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj hledá cesty k podpoře duševního zdraví na školách

22:31 Jihočeský kraj hledá cesty k podpoře duševního zdraví na školách

Sexuální zneužívání v rodině, deprese, hromadné sebepoškozování a dokonce ohrožování spolužáků střel…