„Podle nejnovějšího zjištění České astronomické společnosti jsou rolety zatahovány. Existuje však přechodné období mezi rozsvícením a zatažením rolet, které může trvat desítky minut a v tomto čase skleníky bohužel svítí naplno. Zastiňovací systém zřejmě funguje na čidla a ta reagují na rozsvícení, poté se rolety automaticky zatahují,“ říká hejtman Libereckého kraje Martin Půta, který k této problematice inicioval řadu jednání.
Po zatažení rolet je podle Pavla Suchana z Astronomického ústavu AV ČR vyzařování do horního poloprostoru téměř nulové a svítí pouze boky skleníku. „V tomto stadiu není záře skleníků například z Albrechtického kopce vůbec patrná ani při nízké oblačnosti. Není vidět ani z Jizerských hor, naopak tam jsou jasně viditelné sjezdovky, které se teď zasněžují,“ dodává Pavel Suchan.
Skleníky v Turówě jsou jedinými v Polsku se zacloněním. Polský majitel pěstírny, společnost Citronex, nechal zastínit roletami od holandského výrobce celých 10 ha skleníků, v nichž rostou rajčata. V nejkratších dnech jsou rostliny osvětlovány až 18 hodin v kuse. „Společnost Citronex tyto kroky udělala dobrovolně. Nechci překročit hranici rozumného jednání, ale určitě budu zdvořile iniciovat nějakou další schůzku. Je potřeba se umět domluvit, protože nemáme žádný nástroj, jak v případě zářících polských skleníků něco změnit,“ dodává hejtman.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV