Hejtman Schrek: Partnerství Vysočiny a Zakarpatí v plném proudu

23.10.2021 17:46 | Zprávy

Opravy dvou venkovských zdravotních středisek v obci Vrchni Vorota a Podvynohradiv, nové střechy na mateřské škole v obci Kamjanské a obci Dobrjanské, nebo nový výtah v Zakarpatském oblastním centru pro léčbu plicních nemocí.

Hejtman Schrek: Partnerství Vysočiny a Zakarpatí v plném proudu
Foto: kr-vysocina.cz
Popisek: Vítězslav Schrek

To je jen částečný výčet investičních projektů letošní spolupráce Kraje Vysočina a Zakarpatské oblasti Ukrajiny.  Čtrnáctý rok spolupráce přinesl i další v pořadí již sedmou základní školu, kde se oficiálně v souladu s místními učebními osnovami začal vyučovat český jazyk a podpora z Vysočiny měla podobu kvalitních učebnic pro místní žáky.

Druhá pracovní cesta hejtmana do partnerského regionu byla v doprovodu členů stálé konference a diplomatů hájících zájmy ČR na Ukrajině zaměřena právě na dohled nad průběhem realizace společných projektů. „Ač ani na Ukrajině není ve stavebnictví situace nijak příznivá, daří se dohodnuté rekonstrukce veřejných budov postupně realizovat. Navíc jsme již rozdiskutovali řadu projektů investičních, tak i těch podporujících výměnu zkušeností například mezi složkami integrovaného záchranného systému, či organizacemi z oblasti kultury,“ říká hejtman Kraje Vysočina, Vítězslav Schrek.

Za celou dobu čtrnáctileté spolupráce vedení obou regionů dbá na rovnoměrnou podporu celého území Zakarpatské oblasti, přičemž investice směrují jen do budov sloužících široké veřejnosti. Pro rok 2021 Zastupitelstvo Kraje Vysočina schválilo podporu pro Zakarpatí ve výši 5,4 mil. Kč. Financování je zajištěno z poloviny Krajem Vysočina a z poloviny ukrajinskou stranou, a to prostřednictvím dobročinného fondu ViZa. Ten byl založen právě pro zajištění finančních transferů na Ukrajinu. Přispívá do něj Kraj Vysočina i Zakarpatská oblast Ukrajiny a jsou z něho financovány veškeré projekty partnerské spolupráce. Využívá ho k realizaci svých projektů péče o hroby a památníky československých vojáků padlých na území Ukrajiny i Ministerstvo vnitra ČR a Československá obec legionářská. Od roku 2007 bylo realizováno téměř třista projektů. K partnerství se postupně připojují i města na Vysočině, Jihlava–Užhorod, Pelhřimov–Mukačevo, Třebíč–Rachiv, Žďár nad Sázavou–Chust, Nové Město na Moravě–Mižhirja, Chotěboř–Tjačiv, i nově Telč–Poljana. Meziregionální spolupráce Kraje Vysočina a Zakarpatí je také oficiální částí spolupráce Ukrajiny a České republiky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Haas (ODS): Ta míra pokrytectví zvedla i invalidy ze židle

23:08 Haas (ODS): Ta míra pokrytectví zvedla i invalidy ze židle

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 21. listopadu 2024 k zákonu o elektronických komunikacích