Do 15. ročníku soutěže mohou soutěžící přihlásit svá stavební díla do 15. března 2021 a zúčastnit se soutěže o nejlepší stavbu Moravskoslezského kraje 2020. Již od začátku roku shromažďují organizátoři přihlášky a těší je velký zájem o tuto prestižní soutěž, což dokazují počty přihlášených staveb předešlých ročníků.
Každoročními vyhlašovateli této akce jsou Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků a Obec architektů ve spolupráci s Moravskoslezským krajem.
Hlavním cílem této akce je nejen seznámit laickou i odbornou veřejnost se současnou úrovní stavitelství a architektury v regionu, ale také prezentovat a propagovat projekty, stavby, přiblížit jejich nejlepší stavební díla a jejich tvůrce. „Soutěž je jistě také velmi důležitá pro architekty, firmy a investory. Je povzbuzením, oceněním jejich práce, ale i motivací do budoucna. Těší mě, že v našem regionu vyrůstají ročně desítky staveb, z nichž stojí celá řada za pozornost. Přispívají tak k dynamické proměně a rozvoji našeho kraje, který je rok od roku atraktivnější. V minulém roce získalo cenu také českotěšínské Integrované výjezdové centrum, jehož investorem byl Moravskoslezský kraj. Tohoto ocenění si velmi vážíme,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, který nad soutěží opět převzal záštitu.
„Od prvního ročníku, jehož slavnostní vyhlášení proběhlo v roce 2007, se do soutěže přihlásilo již 507 staveb. Z toho 261 staveb si odneslo ocenění v konkrétní kategorii a hlavní cenu „GRAND PRIX“ získalo již čtrnáct společností, připomněl zástupce organizátora, Luděk Lokaj.
Připomeňme si oceněné stavby předchozího ročníku, například hlavní cenu v kategorii „Novostavba“ získala Tělocvična u ZŠ a MŠ G. Przeczka, Třinec; hlavní cenu v kategorii „Rekonstrukce“ obdržel Müllerův dům - rekonstrukce objektu a zahrady, Opava, který se může také pyšnit oceněním Grand Prix. Mezi vítězné stavby patřila rekonstrukce Mariánského náměstí v Ostravě - Mariánských horách a dalším projektem, které získalo hlavní cenu v kategorii „Stavby dopravní, inženýrské a vodohospodářské, byla Suchá nádrž Jelení, Karlovice. Dále pak Společenské centrum Sedlčany získalo hlavní cenu v kategorii „Stavba mimo území MSK“.
Loňský ročník byl obohacen účastí Ministerstva průmyslu a obchodu formou záštity a předáním ceny MPO, kterou získala stavba - Úspory energie v areálu společnosti TAZO, s.r.o. Český Těšín.
V rámci slavnostního vyhlašování výsledků se nehodnotí pouze stavební díla, ale udělovaná je i cena s názvem „Osobnost stavebnictví MSK“. Toto ocenění získává výrazná osobnost, která se nemalou měrou podílí na stavebním rozvoji Moravskoslezského kraje. V loňském ročníku si toto uznání odnesl Ing. Jindřich Pater.
V tomto oboru pracuji již dlouhou dobu a jsem moc rád, kolik nových, hodnotných realizací každoročně vzniká. Důkazem jsou stále vysoká čísla přihlášených staveb a jsem moc pyšný na to, kolik energie a odhodlání vnášejí investoři do realizací nových staveb, které jsou nejen kvalitní, účelné, praktické, ale především šetrné k životnímu prostředí. Moc se těším na to, jaká zajímavá díla nám přinese tento jubilejní 15. ročník soutěže,“ řekl předseda Obce architektů Ostrava Ing. arch. Martin Chválek.
Architekti, projektanti, investoři, majitelé objektů nebo stavební firmy mohou přihlášky zasílat a zapsat tak do soutěže stavby dokončené a zkolaudované v Moravskoslezském kraji od počátku roku 2019 do konce roku 2020. Hodnotí se v šesti kategoriích: 1. kategorie - Stavby občanské vybavenosti, 2. Kategorie - Bytové domy, 3. Kategorie - Rodinné domy, 4. Kategorie - Průmyslové stavby, 5. Kategorie - Dopravní, inženýrské a vodohospodářské stavby a jako poslední, 6. kategorie - Stavby realizované mimo území Moravskoslezského kraje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV