„Nechápu, proč se má rušit něco, co dobře funguje a slouží lidem. Argumenty o ochraně přírody jsou pokrytecké,“ zdůraznila hejtmanka Stráská s tím, že je kraj připraven vodním záchranářům s touto kauzou pomoci, například formou právního poradenství. Zároveň připomněla, že jednou z hlavních priorit kraje je zajištění bezpečnosti všech Jihočechů i lidí, kteří sem přijíždějí na návštěvu. A právě VZS ČČK je jednou ze složek, které se na tom aktivně podílí.
„Plně si tuto skutečnost uvědomujeme, proto vodní záchranáře dlouhodobě podporujeme i finančně. Od roku 2005 jim kraj přispěl na činnost částkou ve výši téměř 4,6 milionu korun. Navíc jsme jim pomohli zprostředkovat zhruba 1,6 milionu z Nadace ČEZ na nákup člunu,“ nastínila hejtmanka.
To, že by chod stanice v Kyselově nějak narušoval přírodu, vyvrací bývalý ředitel Národního parku Šumava a současný předseda Turistického spolku Lipensko Jiří Mánek. „Neexistuje žádný reálný důvod z pohledu ochrany přírodu tuto základnu rušit. Navíc na Lipensko přijíždí desítky tisíc lidí ročně a je důležité, aby o ně bylo po bezpečnostní stránce postaráno,“ dodal Mánek.
Obdobný názor zastává i Zdeněk Zídek z Povodí Vltavy - ředitel Závodu Horní Vltava. „Zrušení stanoviště v Kyselově považuji za nesmysl. Pokud bude tento objekt následně odstraněn, jak to má národní park v plánu, pak už v této lokalitě nebude možné už nikdy nic takového postavit,“ řekl Zídek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV