„Náš kraj se řadí k regionům s lepším životním prostředím, přesto ale některé jeho oblasti zatěžují emise z lokálních zdrojů vytápění. Proto jsme rádi, že se nám podařilo získat další finance od Ministerstva životního prostředí ČR a v první vlně můžeme rozdělit další prostředky až do výše 8, 3 milionu korun. Částka by měla stačit na výměnu přibližně 65 kotlů. Věřím, že naši občané příležitost využijí a my se budeme snažit jim předat veškeré informace, které potřebují k úspěšnému podání žádosti,“ uvedla hejtmanka Jana Vildumetzová.
Příjem žádostí kraj zahájí 5. června od 7:00 hodin ráno v budově A krajského úřadu. „Podávání žádostí bude zachováno tak, jak to bylo v případě první výzvy, tedy je nutné, aby lidé přišli žádost podat fyzicky. Každý zájemce může přinést maximálně dvě žádosti. První den k tomu vyčleníme prostory v přízemí úřadu, aby čekání bylo co nejméně zatěžující. Další dny bude možno podat žádost na podatelně. Formulář žádosti včetně všech dokumentů zveřejníme spolu s výzvou na internetových stránkách Karlovarského kraje,“ vysvětlil náměstek hejtmanky Dalibor Blažek.
Nový zdroj tepla musí splňovat tzv. ekodesign
Kraj také uspořádá tři informační semináře, na které zve všechny zájemce o získání kotlíkových dotací. „Semináře se budou konat 3. května na Krajském úřadě Karlovarského kraje v Karlových Varech Dvorech od 16 hodin, dále 10. května na Městském úřadě v Sokolově od 15:30 hodin a 17. května na Městském úřadě v Chebu, také od 15:30,“ dodala Jana Vildumetzová. Úředníci z oddělení grantových schémat krajského úřadu budou připraveni zodpovědět všechny dotazy přítomných, k dispozici budou ale i mimo tyto semináře, aby žadatelům se vším poradili a usnadnili jim tím přípravu žádostí.
Žadatel o kotlíkovou dotaci v 2. výzvě první vlny musí být vlastníkem či spoluvlastníkem rodinného domu nebo vlastníkem či spoluvlastníkem bytové jednotky v rodinném domě na území Karlovarského kraje. Tento dům či byt musí být vytápěn kotlem na pevná paliva s ručním přikládáním. Staré kotle bude možné vyměnit za moderní nízkoemisní kotle výhradně na biomasu a za tepelná čerpadla. Podmínkou úspěšné žádosti je, že nový zdroj tepla musí splňovat tzv. ekodesign, což je soubor požadavků, které pro jednotlivé druhy podporovaných zdrojů vytápění definovala v nařízeních Evropská komise a norma ČSN. Vodítkem pro žadatele při výběru nového kotle může být doporučený seznam podporovaných výrobků, který je k dispozici na stránkách Státního fondu životního prostředí.
Kontakty na pracovníky krajského úřadu, kteří mají na starosti kotlíkové dotace:
Kamila Caháková, tel: 354 222 424, email: kamila.cahakova@kr-karlovarsky.cz
Lucie Krajňáková, tel: 354 222 487, email: lucie.krajnakova@kr-karlovarsky.cz
Jitka Lapešová, tel: 354 222 414, e-mail: jitka.lapesova@kr-karlovarsky.cz
Michal Mottl, tel: 354 222 263, e-mail: michal.mottl@kr-karlovarsky.cz
Petra Našová, tel.: 354 222 268, e-mail: petra.nasova@kr-karlovarsky.cz
Jaroslava Slavíková, tel: 354 222 132, e-mail: jaroslava.slavikova@kr-karlovarsky.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV