Návrh KDU-ČSL na ústavní ochranu vody a půdy byl před téměř dvěma lety vládou zamítnut. Navržená novela vodního zákona však nezdůrazňuje význam vody jako nenahraditelné složky životního prostředí. „Budeme dále bojovat o to, aby byl význam vody a její ochrany zakotven do Ústavy, a aby byl veřejný zájem ochrany vody ve sporných situacích vždy upřednostněn. Kvůli vysychání se nám ztrácí voda z přirozených úložišť. Od roku 2015 nám v průměru chybí 870 litrů vody na každý metr čtvereční. Musíme Česko připravit na dopady sucha a zamezit znečišťování vodních toků. Již se nesmí opakovat situace, která nastala loni po znečištění Bečvy,” uvedl místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík.
Dlouhodobě bojujeme proti tomu, aby ochrana vody ustupovala před jinými zájmy. Jedním z takových příkladů je plánovaná těžba štěrku na Hodonínsku u 5. největší podzemní zásobárny pitné vody v republice. Oblast, které se přezdívá Moravská Sahara, je navíc jednou z dlouhodobě nejsušších v Česku.
„Odkrytím hladiny podzemní vody nebo těžbou v těsné blízkosti zdroje by došlo k ohrožení zásobárny pitné vody pro 140 tisíc obyvatel. Je nepřípustné, aby současná vláda jednala v rozporu s vládními dokumenty a takto ohrožovala vodní zdroje. Kdybychom měli jejich ochranu zakotvenou v Ústavě, nemuseli bychom takové problémy vůbec řešit,” dodal Hladík.
O ústavní ochranu vody mají zájem i obyvatelé Česka. Petici, kterou lidovci v roce 2019 sepsali, podepsalo přes 20 tisíc lidí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV