V meandru Vltavy na území o rozloze 56 ha plánuje Praha částečně zachovat městskou divočinu a většinu oblasti postupně upravit pro volnočasové aktivity. Nové řešení bude zároveň plnit funkci protipovodňové ochrany Prahy. Projekt Rohanský ostrov poprvé představí Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) v úterý 8. prosince prostřednictvím online streamu z Centra architektury a městského plánování (CAMP).
Jeden z největších pražských parků vznikne vedle nové čtvrti, která vyrůstá na pomezí Karlína a Libně. Lokalita, jež dlouhé roky patřila mezi jedny z nejzanedbanějších, se tak stane atraktivním místem nejen pro bydlení a práci, ale také pro odpočinek. V celé oblasti dosud chybí velký veřejný prostor pro sport a setkávání. Proto bude hlavní město prostřednictvím IPR řešit budoucí podobu Rohanského ostrova ve spolupráci s místními aktéry a obyvateli.
V oblasti o rozloze přibližně poloviny Stromovky vznikne přírodní park metropolitního významu, poslední neřešené území v širším centru města tak získá novou podobu. „V rozvoji území chceme vycházet z jeho historie a tradic. Počítáme také s obnovením ostrova, který tu býval po staletí, i když na jiném místě,“ popisuje Petr Hlaváček, I. náměstek primátora pro územní rozvoj. „Naší snahou je přiblížit se zpátky k původní říční krajině a podpořit tak kontakt člověka s řekou,“ doplňuje. Kromě parku čeká území také výstavba tisíce bytů a administrativních prostor, které podél ulice Rohanské nábřeží vznikají v rámci projektu Rohan City.
„Projekt přinese nejen zajištění další možnosti rekreace v centru města, rozšíření biodiverzity a obnovení přímého kontaktu s řekou, ale také ochranu města před povodněmi,“ říká Petr Hlubuček, náměstek primátora pro životní prostředí. Lokalita je dlouhodobě součástí protipovodňové ochrany centra města. „Cílem projektu je snížit hladinu Vltavy při povodních a hlavně zpomalit proud řeky. Toho docílíme snížením úrovně terénu a vytvořením nového obtokového ramene řeky. V návaznosti na terénní úpravy bude prostor nového Rohanského ostrova mezi stávající cyklostezkou a korytem Vltavy upraven pro rekreaci,“ vysvětluje Petr Hlubuček. Projekt, spojuje vodohospodářskou funkci s místní krajinou a zároveň přináší Pražanům volnočasové vyžití.
Koncepce Rohanského ostrova se také dotýká rekonstrukce Libeňského mostu. Přepracovaná studie počítá od roku 2022 s opravou historického mostu Pavla Janáka z roku 1928 a se vznikem nového inundačního mostu, který je také součástí protipovodňových opatření. V rámci rekonstrukce budou rozšířeny chodníky, vzniknou cyklopruhy v celé délce mostu a budou vybudovány zcela nové bezbariérové rampy na Rohanský ostrov.
O podobě parku se bude rozhodovat na základě mezinárodního výběrového řízení se soutěžním dialogem, které bude vypsáno na podzim příštího roku a bude trvat přibližně rok. Již během něj vznikne výsledná Koncepce Rohanského ostrova. „V současné době připravujeme podklady a zadání pro vyhlášení soutěžního dialogu. Proces bude založen na zapojení veřejnosti a místních aktérů. Zároveň chceme území v následujících měsících Pražanům podrobněji představit a s místními debatovat o jejich potřebách a hodnotách místa. Chystáme komentované procházky, workshopy i výstavu,“ říká Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.
První představení Rohanského ostrova se uskuteční v úterý 8. prosince od 19:00 hodin v Centru Architektury a Městského Plánování CAMP. Přednášky a následná diskuze budou probíhat online.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV