Je to poprvé, co v Praze plánujeme získávání geotermální energie z tunelu metra a její využívání pro výrobu tepla či chladu pomocí tepelného čerpadla. Tato možnost se otevřela díky dlouhodobé koordinované činnosti Prahy na rozvoji lokality Nových Dvorů a úsilí Pražské developerské společnosti, která se už několik let intenzivně věnuje její přípravě.
Budou volby v USA férové?Anketa
Pro projekt tepelného čerpadla je klíčová také kooperace s Dopravním podnikem v úpravě projektu linky metra D tak, aby navazovala na městský development a bylo možné projekt přizpůsobit právě efektivnímu využití geotermálního tepla z metra. Stanice metra je ražená a nachází se ve větší hloubce, proto lze očekávat o něco vyšší tepelný zisk.
Jedná se o osvědčený způsob, jak snižovat energetickou náročnost a tzv. uhlíkovou stopu staveb. Na jednu kilowatthodinu spotřebované elektřiny jsou čerpadla schopna vyrobit několik (typicky 3 až 5) kilowatthodin tepelné energie či chladu, případně obojí současně, což oproti konvenčním řešením snižuje spotřebu primární energie i emise oxidu uhličitého (CO2) o desítky procent.
Záměr tak rezonuje s Klimatickým plánem hl. m. Prahy do roku 2030. Celkový tepelný výkon energocentra s tepelným čerpadlem se odhaduje na 1,5 MW a s jeho pomocí by mohlo být možné pokrýt velkou většinu potřeby tepla a chladu budov v těsné blízkosti stanice metra, tj. administrativní budovy, budovy školy a sportovního centra i tří bytových domů.
Děkujeme všem, kdo se na tomto inovativním řešení podíleli!
doc. Ing. arch. Petr Hlaváček
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV