Přihlášky posoudí odborná porota, ty nejlepší postoupí do letního online hlasování od 3. srpna. Více o soutěži pořádané Nadací Partnerství ZDE.
„Praha je partnerem soutěže druhým rokem. Těší nás množství přihlášených projektů z Prahy i celé republiky. Vzniká tak další soubor inspirativních projektů pro města, obce i volnou krajinu, jak čelit klimatickým změnám,“ říká Petr Hlubuček, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí.
Mezi městskými částmi Běchovice, Koloděje a Dubeč například hlavní město Praha dalo vzniknout v českém měříku unikátnímu projektu – krajinnému parku Lítožnice. Srdce území tvoří více než 10hektarový obnovený Lítožnický rybník a přes kilometr dlouhá revitalizace potoka Říčanka. „Jde o velmi zdařilý projekt zadržení vody v krajině prostřednictvím vodní nádrže a plnohodnotné revitalizace v minulosti napřímeného vodního toku. Příměstská krajina tak dostala nový atraktivní rozměr, ve kterém se snoubí opatření proti suchu a protipovodňová ochrana i rekreační potenciál,“ komentuje projekt náměstek primátora Petr Hlubuček.
Okolí Národního muzea a přilehlých Čelakovského sadů podstoupilo také úpravy respektující významnost daného prostranství a jeho kulturně historické hodnoty. Zároveň zde vznikl soubor vhodných adaptačních opatření (stromové záhony s podrosty, materiálové řešení dlažby s možností retence vody, pobytové trávníky, živý botanický „kabinet“ flóry České republiky), která z místa v srdci Prahy tvoří unikátní odpočinkový prostor. Autorem podoby sadů je Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV