Hospodářská komora ČR upozorňuje, že návrh neobsahuje dostatečně zpracované vyhodnocení ekonomických a právních dopadů, které by objasnilo skutečný dopad na investory, obce a veřejnost. Chybí konkrétní pravidla pro stanovení odvodů za změnu hodnoty pozemku při územně plánovací dokumentaci, což vytváří právní nejistotu.
„Další problematický aspekt spočívá v tom, že návrh upravuje zavedení nového poplatku v rámci stavebního zákona, ačkoliv systémově správně by měl být začleněn do zákona o místních poplatcích. V návrhu zcela chybí objasnění daňového režimu pro investory i příjemce poplatku, což by v praxi vyvolávalo celou řadu komplikací pro zúčastněné strany. Jasno není ani v tom, zda příjemcem poplatku by byla obec, na jejímž území je provedena změna, anebo obec, která by k tomu měla patřičný úřední aparát, a zda by tedy za změnu platila menší obec té větší, i kdyby sama potřebovala například změnit území brownfieldu na plochy pro bydlení či rekreaci,“ uvedla ředitelka odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory Lenka Janáková.
Jak dodala, podstata návrhu by jednoznačně vedla k dalšímu zvyšování cen staveb, což by mělo dopad na dostupnost bydlení. Navrhované opatření by podle Janákové ohrožovalo stabilitu stavebního trhu.
Hospodářská komora ČR apeluje na to, aby před přijetím podobných novel byla vždy vedena širší odborná diskuse a rozhodnutí vycházela z odborných analýz. „Ministerstvo pro místní rozvoj disponuje platformami, jako je například pracovní skupina pro rekodifikaci územního plánování s účastí dalších resortů a aktérů, které by měly být aktivně využívány k nalezení konsenzuálních řešení,“ doplnila Hana Landová, předsedkyně Sekce územního a regionálního rozvoje.
Hospodářská komora ČR bude i nadále sledovat situaci a usilovat o opatření, která povedou ke zlepšení stavební legislativy bez nežádoucích dopadů na podnikatelské prostředí a dostupnost bydlení.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva