Hlubuček (STAN): Zoo Praha otevře v září nový Pavilon goril

12.05.2022 14:04 | Tisková zpráva

Zoologická zahrada hl. m. Prahy ve spolupráci s hlavním městem Prahou v posledních letech úspěšně realizuje řadu významných investičních projektů v trojské zoo.

Hlubuček (STAN): Zoo Praha otevře v září nový Pavilon goril
Foto: Repro Facebook
Popisek: Petr Hlubuček, náměstek primátora Hřiba, člen STANu

Mezi ně se řadí zejména Rákosův pavilon zprovozněný v roce 2019, Darwinův kráter, který se otevřel veřejnosti o rok později a nyní byl dokončen i nový Pavilon goril. Do něj se návštěvníci poprvé podívají letos 28. září. V pokročilé fázi administrativních příprav je potom i vůbec největší projekt, kterým je expozice Arktida, kde najdou svůj nový domov především lední medvědi.

„Jen do hlavních investiční projektů pražské zoologické zahrady jsme za poslední roky investovali přes 500 milionů korun. Jsem za to velice rád, nejen proto má pražská zahrada skvělé hodnocení a řadí se mezi evropskou a světovou špičku. Je velkým lákadlem, jak pro české, tak zahraniční turisty, každý rok návštěvníci najdou něco nového. Letošním hitem sezony bude bezpochyby nový Pavilon goril, který otevíráme již 28. září. Celý pavilon je inspirovaný jako cesta Kamerunem od okraje pralesu až po samotné nitro, stěhovat se do něj bude celá gorilí rodinná skupina. Investice vyšla na 300 milionů korun, rozlohou je to vůbec největší areál v celé zoo, který také se svojí zelenou střechou zapadá do přilehlé krajiny,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.

Zoo Praha aktuálně převzala od zhotovitele nový Pavilon goril, který se nachází v severní části areálu. Zároveň se už také uskutečnila závěrečná kontrolní prohlídka stavby, na jejímž základě byl 7. dubna 2022 vydán kolaudační souhlas. Nyní pokračují poslední úpravy a dokončovací práce a postupně se do pavilonu začnou stěhovat jeho noví obyvatelé. Návštěvníkům se slavnostně otevře 28. září 2022.

„Nový pavilon zaujímá mnohem větší plochu než ten stávající,“ uvádí ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Budou v něm skvělé podmínky pro rodinnou skupinu goril a také pro další obyvatele, například kočkodany, guerézy nebo štětkouny. Také návštěvnické prostory jsou rozlehlejší a zároveň všem příchozím představí prostředí, které gorily obývají ve střední Africe, ale přiblíží i problematiku jejich ochrany. Objekt nového pavilonu byl vyprojektován a umístěn tak, aby co nejvíc splynul s terénem, takže nijak nenarušuje krajinný ráz Trojské kotliny.“

Náklady na výstavbu nového pavilonu goril jsou přes 300 milionů korun, přičemž tato částka zahrnuje mimo jiné i vybudování nového vchodu nebo lávky. Hlavní město jako zřizovatel Zoo Praha na stavbu uvolnil 222 milionů korun, přes sedmnáct tisíc dobrovolných dárců navíc poslalo 31 milionů korun, zbytek nákladů je hrazen z investičního fondu zoo.

V Zoo Praha tradičně chovaným a pro veřejnost mimořádně atraktivním druhem je dnes medvěd lední. Jeho stávající expozice však pochází ze 30. let minulého století a je nevyhovující. Pro novou expozici zvířat Arktidy byla proto vybrána lokalita v severozápadním cípu areálu, kde jsou nejvhodnější mikroklimatické podmínky.

Lední medvědi zde budou mít k dispozici dva rozsáhlé expoziční výběhy, každý se dvěma bazény se slanou vodou. Zázemí bude tvořit jednak odstavný výběh, a jednak stavebně oddělené ubikace umožňující vytvořit samici klid nezbytný pro úspěšný odchov mláďat. Návštěvníkům bude sloužit stylové občerstvení zaměřené na speciality z mořských ryb a chybět nebudou ani toalety. Projekt expozice Arktida je aktuálně před získáním stavebního povolení, odhad nákladů na výstavbu je 500 milionů korun.

„Nově chystaný pavilon Arktidy je před získáním stavebního povolení, věřím, že se nám podaří dotáhnout celý projekt do zdárného konce. Lední medvědi zde budou mít skvělé zázemí s expozičními výběhy s bazény se slanou vodou. Stavět se bude v severozápadním cípu, kde jsou nejvhodnější mikroklimatické podmínky,“ dodává náměstek primátora Petr Hlubuček.

Zoo Praha ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy dále také připravuje revitalizaci lesostepi v Dolních Počernicích pro chov zubrů. Stávající chovné stádo se nachází na pláních v horní části trojské zoo, kde sousedí s výběhem bizonů. V souladu s generelem rozvoje Zoo Praha však bude tato část areálu výhledově určena pro jiné druhy zvířat. Chovné zařízení pro zubry mimo zoo tak umožní tento dlouhodobě chovaný druh zachovat pro obyvatele i návštěvníky Prahy.

V lokalitě Dolní Počernice bude třeba postavit ohradu a zázemí pro chov, které se bude skládat ze seníku, z chovatelského zázemí, automatického napajedla, tůně, jednoduchého přístřešku a manipulačního/karanténního výběhu odděleného od hlavního výběhu. Uvnitř ohrady bude postaveno několik jednoduchých oplocenek chránících hodnotné skupiny dřevin, případně budou individuálně chráněny cenné solitéry. V zimním období či v případě potřeby i v průběhu roku se budou zvířata přikrmovat, aby tlak zubrů na prostředí v chovné ohradě nepřesáhl únosnou úroveň. Předpokládané náklady na tento projekt jsou ve výši 16 milionů korun.

V plánu na příští roky je také vybudování nové ubikace a výběhů pro koně Převalského, kteří jsou erbovními zvířaty Zoo Praha. Ta vede jejich plemennou knihu, koordinuje Evropský chovný program (EEP) a dlouhodobě se stará o jejich reintrodukci do původní domoviny, mongolských stepí. Nové zázemí by mělo vyjít celkem na 78 milionů korun.

Naopak mezi již fungující zásadní projekty posledních let se řadí Rákosův pavilon, který představuje významnou kolekci exotických ptáků, zejména papoušků. Otevřen byl v roce 2019 a své jméno nese po významném chovateli papoušků Stanislavu Rákosovi (1931–2012), který finančně přispěl na stavbu této ojedinělé expozice. Původně bylo v plánu chovat přibližně 30 druhů ptáků, nakonec bylo při otevření expozic k vidění dokonce 38 druhů.

Od roku 2020 se pak velkému zájmu návštěvníků těší také Darwinův kráter, expozice tasmánské a australské fauny v Zoo Praha. Představuje více než dvě desítky druhů zvířat, z nichž nejvýznamnější jsou ohrožení ďábli medvědovití – označovaní také jako „tasmánští čerti“. Zoo Praha je teprve druhá v Evropě, která tyto největší dravé vačnatce získala přímo z Tasmánie.

Atraktivní však jsou bezpochyby i další části této expozice, zejména průchozí výběh klokanů. Návštěvníci mohou vidět také vejcorodé ježury, dva zajímavé druhy australských hadů a více než desítku ptačích druhů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Euro

Můžete zaručit, že když budete v příští vládě, nebude podnikat kroky pro zavedení EURA a budete dělat vše pro zachování Koruny nebo podlehnete tlaku zbylých stran, hlavně teda topky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Premiér Fiala: Neplatí, že ceny energií máme nejdražší v Evropě

22:31 Premiér Fiala: Neplatí, že ceny energií máme nejdražší v Evropě

Projev na 127. schůzi Poslanecké sněmovny ČR 23. ledna 2025 k vysokým cenám energií.