Tato smlouva měla zahrnovat 13 asijských států s USA a obstarávat více, než 1/3 světového hospodářství. Obamova administrativa ji vydávala za hospodářský zázrak. Jedná se prakticky o stejnou smlouvu jako mezi EU a USA o transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP), která ještě není schválena a budí velké kontroverze. Trump prohlásil, že „Každé rozhodnutí o obchodu, o daních, o přistěhovalectví, o zahraničních záležitostech bude provedeno ve prospěch amerických dělníků a amerických rodin.“
Obě tyto dohody jsou jako ušité na míru velkým americkým společnostem. V zájmu amerických korporací totiž prosazují lobbisté svoje vlastí legislativní návrhy do těchto smluv, s cílem obejít legislativu jednotlivých států. Bruselští byrokraté a na ně navázaní lobbisté nyní propadají panice, neboť mají oprávněné obavy, že Trumpova administrativa odstoupí i od smlouvy TTIP s Evropskou unií. To by byla masivní rána korporacím, které už se těší na tučné zisky, ale dobrá zpráva pro občany dotčených zemí.
Převzato z profilu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV