Jaroš (SPD): Když zahraniční politika ztratí směr. Česká diplomacie redukovaná na jediné téma

31.03.2025 10:08 | Komentář

Současná česká zahraniční politika se smrskla na jediný cíl: podporu Ukrajiny a kritiku Ruska. Ostatní strategické zájmy země zůstávají opomíjeny – včetně těch, které budou rozhodovat o ekonomické a bezpečnostní budoucnosti České republiky.

Jaroš (SPD): Když zahraniční politika ztratí směr. Česká diplomacie redukovaná na jediné téma
Foto: Archiv PJ
Popisek: Pavel Jaroš

Výsledkem je chaotická, nepromyšlená a zcela jednostranná diplomacie, která v řadě klíčových regionů nemá co nabídnout.

Jedním z nejviditelnějších a zároveň nejvážnějších nedostatků současné české zahraniční politiky je její naprostá jednostrannost. Od chvíle, kdy Ministerstvo zahraničních věcí převzal současný šéf diplomacie, se celá agenda smrskla na jediný cíl: postavit se Ruské federaci a bezvýhradně podpořit Ukrajinu. Výsledkem je, že jiné strategické zájmy České republiky byly odsunuty na vedlejší kolej – anebo úplně zmizely.

Čeští diplomaté od Afriky po Asii mají dnes v zásadě jeden jediný úkol: přesvědčovat vlády hostitelských zemí, aby se připojily k odsouzení Ruska a vyjádřily podporu Ukrajině. Bez ohledu na to, zda to odpovídá jejich vlastním národním zájmům. Není překvapením, že tato mise většinou končí zdvořilým pokrčením ramen. Státy na jihu a východě planety se řídí svými vlastními prioritami a česká agitace na ně nemá prakticky žádný vliv. Když k tomu přičteme fakt, že naše diplomacie už nemá co jiného nabídnout, výsledkem je často jen vyhýbání se českým velvyslancům a nezájem o cokoli, co přinášejí.

Nejviditelnějším symbolem této strategie byl nápad vyvěšovat ukrajinské vlajky na českých ambasádách po celém světě. Efekt? Kromě nulového dopadu na světové dění vedlo toto gesto například k tomu, že se v některých zemích začali objevovat žadatelé o ukrajinská víza na českých ambasádách, protože vlajka zkrátka zmátla veřejnost.
Když už ani diplomaté nedokázali při takto redukovaném zadání chodit do kanceláří zahraničních partnerů s něčím novým, přišlo ministerstvo s dalším „řešením“ – zřídilo odbor strategické komunikace, který rozesílá ambasádám schválené fráze. Česká diplomacie tak začala připomínat aparát centrálně řízený spíše podle stranických not než skutečných národních zájmů.

Ztracená Asie a zmatek ve vztazích s Čínou

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Eliška Olšáková byl položen dotaz

Olšáková (STAN): V dobře vedených obcích se lidem dobře žije

Dobrý den, reaguji na tento váš článek. Souhlasím s vaším tvrzením, ale jak je možné, že obce a města jsou většinou řízena dobře, ale to samé se rozhodně nedá říct o státu jako celku. Nebo vy máte pocit, že se lidem dnes žije dobře? Jistě, mohlo by být hůř, ale nemáte dojem, že to jde v posledních l...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Vlček: Podporujeme projekty s vysokým rizikem a vysokým inovačním potenciálem

12:12 Ministr Vlček: Podporujeme projekty s vysokým rizikem a vysokým inovačním potenciálem

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo III. výzvu aktivity Proof of Concept (PoC) z Operačního pr…