Jarošová (SPD): Jak vidí naši zemědělci situaci na trhu s potravinami

06.02.2021 10:07 | Zprávy

Jsme schopni si svépomocí zajistit potravinovou soběstačnost?

Jarošová (SPD): Jak vidí naši zemědělci situaci na trhu s potravinami
Foto: SPD
Popisek: Monika Jarošová (SPD)

Domácí zprávy jsou plné informací o zavedení kvót na potraviny, kdy analytici a zástupci řetězců se předhánějí  v šíření poplašných zpráv a v osočování poslanců, kteří návrh podpořili. Bohužel jsem pouze v minimální míře zaznamenal reakce zemědělců a zpracovatelů.

Dovolte mi, jako zemědělci, vyjádřit svůj názor. Za prvé bych chtěl poděkovat všem poslancům, kteří se podíleli na zpracování zákona a měli tolik osobní statečnosti, aby ho podpořili v hlasování. Dehonestující články s osobními útoky byly publikovány jen několik hodin po schválení zákona sněmovnou. Na mě osobně to dělá dojem, že byly připraveny předem.

Vážení občané a spotřebitelé,  jde hlavně o neskutečný byznys s penězi nás všech. Samozřejmě pro majitelé řetězců, ne pro nás, spotřebitele, jak se nám všichni "odborníci na ceny potravin" snaží namluvit. Nadnárodní řetězce jsou soukromé firmy a jde jim o maximalizaci zisku, ne o nízké ceny.

Malé prodejny v České republice mizí nebo už zmizely - prostě je nikdo nepodporoval. Všichni si umíme spočítat, že malý krám na vesnici nemůže soutěžit s řetězcem v blízkém městě.  Výsledkem je nižší občanská vybavenost, horší kvalita života na vesnici a řetězcům se snížila konkurence.

Další zjevnou nepravdou je, že české zemědělství ovládají velcí zemědělci nebo dokonce holding Agrofert. České zemědělství tvoří desetitisíce zemědělců, kteří produkují potraviny a utvářejí okolní krajinu. O českém zemědělství bohužel nerozhodujeme my Češi, ale rozhodují řetězce, které ovládají trh. Zdá se Vám to ujeté? Vysvětlím na reálných příkladech ze současné doby.

Představte si, že jste pěstitel brambor. Máte štěstí, brambory jsou pěkné a vy je chcete prodat. A najednou zjistíte, že nabídková cena pro pěstitele je cca 1 Kč za kg. Vy víte a všichni ostatní pěstitelé vědí, že reálná nákladová cena je 4-5 Kč za kg. Takže co se stane. Část prodáte za "dobrou cenu pro vás i zákazníka, cca 10 Kč za kilo" přímo ze dvora, malou část udáte v obchodech, co ještě zbyly, reálně za 6-7 Kč za kilo. Zbytek brambor dle vaší nátury buď zaoráte, nebo prodáte pod výrobní náklady řetězcům, které nám spotřebitelům prodají brambory reálně okolo 15 Kč za kilo.

A závěr? Zemědělec prodělal, poučí se a zasadí příští rok jen tolik brambor, kolik je schopen prodat ze dvora nebo přes malé krámy, neboť nebude riskovat, že bude zase v prodělku. Stát nevydělal, protože zemědělec neměl zisk -není co zdanit. Sníží se plochy osázených ploch, zvýší se závislost na dovozech. Potravinová soběstačnost klesá. Poté řetězec doveze podřadné či přebytkové brambory ze zahraničí a zde je draze prodá nám, spotřebitelům, protože nemá konkurenci a domácí produkce už není. Tento scénář se každoročně opakuje s různými plodinami.

Příklad 2: Jsem mimo jiné i chovatelem prasat. V rámci rodiny odchováme, vykrmíme a prodáme cca 6000 ks vepřů za rok. Takže nejsme ani malí, ani velcí producenti, jsme prostě česká rodinná firma.

Během roku 2020 se výkupní ceny snížily o 35%. V současnosti je reálná výkupní cena 30 Kč za kilo vepřového masa. V našem případě jsme 12 Kč na kile masa v mínusu. A jelikož jsou nyní zavřené hospody, hotely a jídelny, nemáme pro naše české maso odbyt, řetězce od našich zpracovatelů nevykupují nebo jim nabízejí takovou cenu, že se jim maso nevyplatí zpracovat. Všimněte si toho paradoxu. Čeští výrobci a zpracovatelé prodělávají a řetězce sem valí dovozové podřadné maso. Všimněte si ceny, za kolik kupujete maso v řetězcích a kolik dostáváme my, výrobci. Jakou mají marži. Mám pocit, že jsme okrádáni.

Chtěl bych Vás upozornit, že více jak polovinu zvířat jsme byli nuceni vyvézt  mimo Českou republiku (Maďarsko, Polsko, Slovensko), protože zde v Čechách nebyl o naši produkci zájem. Kde jsou proklamovaná hesla EU o welfare zvířat, o ekologii, uhlíkové stopě či krátkém řetězci přímo ke koncovému zákazníkovi?? Věřte mi, že bych raději zásoboval náš trh čerstvým masem, než abych ho vozil stovky kilometrů jinam.

Řetězce sprostě využívají svého postavení na trhu a naší naivní víry ve svobodný trh. Svobodný jednotný trh v rámci EU je největší podvod na voličích. Žádný neexistuje a ani nemůže.

Po vstupu do EU jsme přijali jejich systém dotací. Celý problém je ten, že  součet dotací, které pobírají zemědělci ve starých zemích je násobně vyšší než dotace, které dostávají zemědělci v nových zemích. Naprosto chápu, že náš chudý stát nemůže soutěžit s výší dotací okolních zemí. Když je v EU přebytek jakékoliv komodity, prostě ji řetězce v klidu vyvezou k nám za podnákladové ceny, zničí místní zemědělce, tzn. konkurenci a poté si nadiktují ceny. Všichni si vzpomeneme na květák či brokolici v dubnu za 70 Kč. Pointou na tom je, že řetězec má vždy zisk. Proto v klidu rozeštvává proti sobě české výrobce, zpracovatele a spotřebitele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Monika Jarošová

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Fiala: Tak nám porodnice na přelomu roku hezky „jela“

23:08 Senátor Fiala: Tak nám porodnice na přelomu roku hezky „jela“

Komentář na facebookovém profilu k novoročnímu provozu v strakonické porodnici