Čím více lidí bude v produktivním věku, tím snáze se vyrovnáme s výdaji na důchody, které v roce 2059 dosáhnou svého vrcholu. Podle zprávy OECD je potřeba co nejdříve zlepšit finanční udržitelnost důchodového systému. Zdrojem financování by měly být nejen pojistné odvody, ale také daně z jiných zdrojů a navíc i osobní spoření. Významně podle OECD může pomoci i vyšší porodnost.
Zvýšení porodnosti je pro KDU-ČSL klíčové
„Díky námi prosazeným opatřením se výrazně zvýšila dostupnost předškolní péče. Prosadili jsme zavedení dětských skupin a záchranu lesních školek, které si získaly značnou oblibu. Zvýšili jsme rovněž slevy na daních pro pracující rodiče – zejména na třetí dítě a zrušili jsme zastropování daňových bonusů,“ připomíná Jelínková a dodává, že rodiny se třemi a více dětmi už nyní vychovají plnou třetinu naší budoucí populace. Jejich úloha pro udržitelný demografický vývoj a fungující důchodový systém je dlouhodobě ze strany společnosti podceňována. Tyto rodiny pak tvoří převážně středoškolsky a vysokoškolsky vzdělaní pracující lidé ze střední vrstvy, a proto naši rodinnou politiku míříme především na ně.
Zkrácené úvazky jako prorodinný nástroj
KDU-ČSL chce zároveň více motivovat zaměstnavatele k poskytování zkrácených úvazků například nižšími odvody. Zároveň chce nabídnout vyšší finanční kompenzace u nižších mezd zkrácených úvazků rodičům, a to vyššími slevami na daních a nižšími odvody.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV