Jen týden po svém vítězství v předčasných parlamentních volbách musel dne 14. června maltský premiér Joseph Muscat odpovídat na otázky poslanců Evropského parlamentu ve vztahu ke korupčnímu skandálu v jeho labouristické straně, propojení na kauzu tzv. panamských dokumentů a respektování zásad právního státu na Maltě.
Labouristická strana čelila v posledních roce problémům poté, co na základě dokumentů, které unikly z maltské finanční zpravodajské jednotky, byli někteří Muscatovi ministři (m.j. znovu zvoleni do současné vlády) obviněni z toho, že mají firmy nebo účty v Panamě. Podezření z vlastnictví firmy v Panamě a praní peněz padlo i na Muscatovu manželku. Muscat všechna obvinění popírá a naopak zpochybňuje nezávislost maltské finanční zpravodajské jednotky.
Petr Ježek (ANO, ALDE) vystoupil na plenárním zasedání jako zpravodaj vyšetřovacího výboru PANA a maltskému premiérovi mimo jiné řekl: „Členové vyšetřovacího výboru PANA se zúčastnili mise na Maltě v souvislosti s kauzou panamských dokumentů. Je známo, že mnoho zprostředkovatelských firem zmiňovaných v panamských dokumentech má své sídlo na Maltě a jejich vazby na některé politicky exponované osoby jsou znepokojující. Navenek se zdá, že Malta implementuje právo EU, ale jeho vynucování, nezávislost institucí včetně finanční zpravodajské jednotky a dodržování zásad právního státu jsou diskutabilní. V Bruselu Malta blokuje úsilí Evropské unie o větší transparentnost, ať v rámci revize směrnice proti praní špinavých peněz nebo třeba návrhu směrnice o společném konsolidovaném základu daně z příjmu právnických osob. To může znamenat jen to, že má co skrývat.“
Celé vystoupení Petra Ježka můžete zhlédnout zde:
Zdroj: webové stránky europoslance Petra Ježka
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV