Ježek (Svobodní): Proč kandidujeme do Europarlamentu

08.03.2014 8:19 | Zprávy

Již mnohokrát jsem se setkal s otázkou, proč Strana svobodných občanů kandiduje do Evropského parlamentu, když Svobodní nesouhlasí s politikou Evropské unie a jí realizovanou podobou integrace evropských států.

Ježek (Svobodní): Proč kandidujeme do Europarlamentu
Foto: red
Popisek: Logo Strany svobodných občanů

Rád bych tedy napsal, proč se domnívám, že Svobodní do Europarlamentu kandidovat mají, a dokonce že mají jít do eurovoleb a volební kampaně ze všech sil.

Svobodní jsou politická strana. Sdružují spoustu lidí, kteří chtějí změnit vztah veřejné moci, reprezentované státem, kraji, obcemi, a také nadstátní Evropskou unií (a z těchto vycházejících úřadů a represivních složek) na straně jedné, a jednotlivci a občany na straně druhé. Tedy měnit a mírnit politiku a činnost veřejných institucí vůči jednotlivcům, a také vůči sobě navzájem, například politiku EU vůči českému státu. K uskutečňování těchto cílů, v souladu se svými idejemi, potřebují Svobodní také naplňovat několik předpokladů.

Tím hlavním předpokladem je přirozeně získat politickou moc, potřebnou pro uskutečňování svých idejí a programu. A k tomu mohou teoreticky vést dvě cesty. Jednou z nich je cesta násilí, kterou můžeme pozorovat například v současné Ukrajině. Takovou cestu považují Svobodní z mnoha důvodů za špatnou. Druhou cestou, kterou Svobodní jako demokratická a proti násilí stavící se strana volí, je účast v politické soutěži, v níž se snaží, za dodržení jejích pravidel, uspět, a změnit politiku institucionální cestou. A k úspěchu této cesty je třeba několik nezbytných dílčích předpokladů.

Tím prvním je vejít ve všeobecnou známost mezi občany a voliči. Podle profesionálních průzkumů zná Svobodné v současné době jen necelá jedna čtvrtina voličů. To je vůči našim politickým konkurentům obrovský handicap. Jednoduchým, byť ne zcela přesným výpočtem můžeme dovodit, že pokud nás, za stejných ostatních podmínek, budou znát všichni voliči, bude náš volební výsledek mnohem vyšší, nežli je dnes za současné (ne)známosti Svobodných.

Druhým nezbytným dílčím předpokladem je, aby občané a voliči znali ideje a program Svobodných. Když uvážíme, kolik občanů preferuje štíhlý stát s minimální byrokracií a nízkými daněmi před přebujelým a přebyrokratizovaným státem s vysokými daněmi a přerozdělováním, je jasné, že Svobodní svými dosavadními volebními výsledky zatím ani zdaleka nenaplňují svůj potenciál. Proto je třeba neustále a při každé příležitosti občanům a voličům prezentovat naše ideje a program. A v součtu nejlepší takovou příležitostí, kdy jsou občané a voliči více naladěni na naslouchání politice, jsou období předvolebních kampaní, včetně kampaně pro eurovolby.

Třetím nezbytným dílčím předpokladem je, aby občané a voliči věřili, že společně s námi, nejen svým hlasováním ve volbách, mohou něco dokázat a změnit. Tedy i že samotní Svobodní jako politická strana mohou něco dokázat a změnit. V současné situaci spoustu našich potenciálních voličů odrazuje obava o propadnutí jejich hlasu ve volbách, obava o naši viditelnost a známost, obava o naši politickou relevanci, obava o naše celkové schopnosti něco dokázat a změnit. Tyto obavy je v našem postavení možné rozptýlit jen a pouze jednak viditelnou a ambiciózní, poctivou volební kampaní, a především následným volebním úspěchem.

Všechny tyto předpoklady můžeme naplnit pouze důslednou a poctivě odpracovanou účastí ve všech konaných volbách. Naše celkové snažení by značně oslabilo, kdybychom se účastnili jen klíčových voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu, a opomíjeli „méně důležité“ volby do zastupitelstev krajů, měst, obcí a městských částí, například s argumentem, že tyto nemají skoro žádné pravomoce a prakticky jen přerozdělují, či kdybychom opomíjeli volby senátní a prezidentské například s argumentem, že díky většinovému systému hlasování v nich (zatím) prakticky nemáme šanci na zvolení našeho kandidáta. Stejně tak si v našem úsilí nemůžeme dovolit opomíjet volby do Evropského parlamentu, přestože k této instituci, jako součásti socialistické Evropské unie, máme velmi značné výhrady.

Ovšem ani samotná přítomnost našich kandidátů v Evropském parlamentu by nebyla ani zdaleka zbytečná. Můžeme posílit mezinárodní hnutí EUskeptiků v této instituci, a podle předvolebních průzkumů v celé Evropě dokonce pomoci EUskeptikům k (možná těsné) většině. EUhujeři a EUfanatici musí mít verbální i skutkovou opozici, nejlépe na všech úrovních včetně Europarlamentu. Naši zástupci mohou rovněž navazovat velmi cenné kontakty se zahraničními EUskeptiky a hlasovat s nimi proti Bruselskému dirigismu, a přispívat tak ke zmírňování dopadů existence EU na české občany a další subjekty.

Účast v eurovolbách i v Europarlamentu má pro naplňování našich idejí smysl. A plnou účast v kampani znamená nejen úsilí každého kandidáta, představitele, a podle možností i člena a příznivce Svobodných, ale také dlouho a složitě diskutovaná investice finančních prostředků strany. Nezbývá nám než se smířit s faktem, že i vynaložené finanční prostředky a jejich účelné využití mají nemalý vliv na úspěch či neúspěch, nejen vzhledem k výše uvedeným předpokladům. Vynaložené osobní úsilí lidí by bez finanční podpory kampaně z rozpočtu strany bylo mnohem méně efektivní.

Úspěch v celostátních, významně sledovaných a medializovaných volbách do Evropského parlamentu, je tím nejlepším možným signálem pro naše potenciální voliče pro všechny další volby, že volit Svobodné má smysl. Může nám také umožnit začít naplňovat naše ideje na mezinárodní úrovni, a získat vážnost doma i v zahraničí. Nenechme si ujít tuto příležitost!

Jakub Ježek
 předseda krajského sdružení Svobodných v Jihomoravském kraji a kandidát č. 10 ve volbách do EP

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Svobodni.cz

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turková (PRO): Plat německého poslance se zvedl za 10 let o 23 %, českého o 100 %

22:28 Turková (PRO): Plat německého poslance se zvedl za 10 let o 23 %, českého o 100 %

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k platům politiků.