Jihočeský kraj bude ve svých nemocnicích podporovat vznik urgentních příjmů

15.08.2014 16:26 | Zprávy

Provoz nového urgentního příjmu, který zahájila jako první na jihu Čech Nemocnice Jindřichův Hradec, a.s. letos v dubnu, se osvědčil. Krok, jehož cílem je další výrazné zkvalitnění péče o akutní pacienty, vítají lékaři záchranné služby i nemocnice, chválou nešetří ani jejich kolegové ze zahraničních pracovišť. Ošetření bez zbytečných prodlev a na jednom centrálním místě však nejvíce ocení pacienti. Vedení kraje proto bude podporovat budování urgentních příjmů také v dalších jihočeských nemocnicích.

Jihočeský kraj bude ve svých nemocnicích podporovat vznik urgentních příjmů
Foto: kr-jihocesky.cz
Popisek: Jihočeský kraj

„Urgentní příjem v Jindřichově Hradci funguje necelé čtyři měsíce, ale ohlasy pacientů i lékařů nemocnice a záchranné služby již nyní potvrzují, že bude hlavním pilířem akutní péče na východě našeho regionu. Pro pacienty znamená jistotu odborné péče v plném rozsahu 24 hodin denně. Je možné, že někdo může služby urgentu zneužít, tomu se nedá zabránit, výhody a přínos pro akutní pacienty ovšem převažují. Jindřichohradecký příklad je prvním krokem na cestě správným směrem a Jihočeský kraj v ní hodlá dál pokračovat,“ uvedla první náměstkyně jihočeského hejtmana Mgr. Ivana Stráská.

Zelenou dává vzniku dalších urgentních příjmů jednoznačně záchranná zdravotnická služba. „Každá krajská nemocnice i na úrovni okresů by takto koncipovaná pracoviště měla mít, protože při počtu výjezdů zdravotnické záchranné služby a rostoucímu počtu přivážených pacientů, je naprostou nezbytností. I ve velkých nemocnicích prochází 99 procent pacientů urgentním příjmem, který zpravidla přímo navazuje na operační sály,“ konstatoval ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje a předseda Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR MUDr. Marek Slabý.

Připomněl, že ne každý pacient je zcela jednoznačně indikován k umístění na nějaké konkrétní oddělení, což může znamenat jeho převážení „z místa na místo“. Ne každý pacient přivezený záchrannou službou je indikován k tomu, aby zůstal v nemocnici. Na urgentním příjmu je pak takový pacient odfiltrován z nemocničního systému. Je převzat od záchranky, na místě zaléčen a odeslán do domácí péče. Přiváženi jsou například opilci, kteří potřebují ošetření, ale následně končí na záchytce. Ti se pak vůbec nedostávají do styku s ležícími pacienty. Na druhé straně těžce postižení pacienti vůbec neprocházejí nemocnicí, ale hned z urgentního příjmu jsou přímo odesláni na konkrétní specializované oddělení případně vyšší pracoviště, kde je jim poskytnuta potřebná péče. Odpadává tak celá řada zbytečných procedur a zdržování.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kraj-jihocesky.cz

Jak chcete udržet české mediky ve zdravotnictví?

A nemyslíte, že tento problém, o kterém vy politici tak rádi mluvíte, se měl vyřešit už dávno? Co proto udělalo ANO? Vždyť dnes je realita takové, že je u nás víc doktorů cizinců než Čechů, aspoň já mám ten dojem.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bartoš (Piráti): ODS levné bydlení zjevně nevoní

21:02 Bartoš (Piráti): ODS levné bydlení zjevně nevoní

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k bydlení.