Od počátku války v Sýrii a vzniku Islámského státu informovaly evropské tajné služby své vlády o občanech se schengenskými pasy, kteří odešli bojovat do Sýrie a Iráku na straně IS. Vzpomínáte si na jarní mediální diskusi, zda na straně IS bojuje, či nebojuje jeden (!) Čech?
Celkově se vlády shodují, že ze zemí Unie odešly bojovat pod černý prapor Islámského státu asi tři tisíce lidí, kteří při návratu představují bezpečnostní riziko. Tyto tři tisíce občanů jsou poměrně dobře evidovány a registrovány a někteří navrátilci byli již zadrženi. Ve stejnou dobu však přichází do EU pět až osm tisíc lidí denně, lidí, o kterých nic nevíme.
Média nám většinou předkládají ukázky násilí ve válkou zmítané Sýrii a pozitivní příběhy vzdělaných mladých Syřanů přicházejících do Evropy či emotivní fotografie malých dětí. Nikdo z nás ale neví, kolik z migrantů se nechalo registrovat a kolik vešlo do otevřených dveří EU a rovnou zamířili mezi příbuzné a známé do svých komunit v západní Evropě.
Také si vzpomínáte, jak jste někomu ze "třetích" zemí museli psát pozvání a zaručit se za něj, aby dostal vízum?
Uvědomují si vlády, které vstřícným přístupem umožnily další přírůstek migrantů, že kdokoli, komu bylo v minulosti z bezpečnostních důvodů odmítnuto vízum do Evropy, se prostě sebral a s proudem migrantů jsme si ho do EU sami dovezli?
Nezastavíme-li migrační vlnu, hrozí rozpad bezpečnostního a azylového systému Evropské unie. Jaký další rozpad Evropě poté hrozí, se můžeme dohadovat.
Tomáš Jirsa,
senátor PČR
krajský zastupitel
neuvolněný starosta města
místopředseda regionálního sdružení
předseda oblastního sdružení
www.ods.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV