V případě schválení by se schodek navýšil o dalších více než 100 miliard kvůli zrušení superhrubé mzdy a zvýšení slevy na poplatníka. „Vláda by měla projednávání zastavit a přepracovat. Kdyby tady bylo rozpočtové provizorium v lednu příštího roku, nic dramatického by se pro Českou republiku nestalo,“ řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka s tím, že v naší jednatřicetileté historii podobná situace už nastala.
Poslanci KDU-ČSL podpoří návrhy, které budou směřovat k hledání úspor v rozpočtu, pomohou rodinám, sociálním službám a ochraně životního prostředí.
Návrhy lidovců nevytváří další navýšení schodku státního rozpočtu, ale přesouvají finance v rámci jednotlivých kapitol tak, aby peníze směřovaly do těch oblastí, které je nutně potřebují.
Návrhy KDU-ČSL:
Dofinancování služby ve výši 2 miliard korun:
- 600 milionů korun by mělo směřovat na náklady spojené s transformací psychiatrické péče
- 500 milionů korun je určeno na výpadek financování již skončené podpory EU individuálních projektů, jako jsou Azylové domy a další preventivní program
- 900 milionů korun by mělo jít na zvýšené náklady spojené s COVID 19, dále dofinancování platů v sociálních službách a dokrytí výpadků financování ze strany obcí a krajů, způsobených rozpočtovými škrty
Humanitární pomoc ve výši 100 milionů korun na podporu Arménské republiky, která je ve velké krizi kvůli nedávno skončeným bojům a dopadům covid-19. Země potřebuje humanitární a rozvojovou pomoc ve formě základních potřeb pro obyvatelstvo, rozvoj základní infrastruktury a obslužnosti ve formě zajištění vody, lékařské pomoci, jídla a dalších základních potřeb obyvatel.
Dokrytí rozpočtů ve výši 300 milionů korun dobrovolným hasičům, kterým vznikly náklady v rámci pomoci obyvatelům ČR kvůli pandemii covid-19.
Posílení státního fondu na podporu investic o 5 miliard korun z důvodu navýšené potřeby investic výstavby bydlení a vyrovnání výrazného nesouladu trhu. „Výstavba obecních bytů je pro lidi ve městech a obcích naprosto zásadní. Pomohlo by to firmám a řemeslníkům, ale i lidem získat kvalitní bydlení za rozumné peníze,“ uvedl místopředseda Jan Bartošek.
Pomoc vinařstvím ve výši 200 milionů korun. „Tzv. „lockdown“ měl silný vliv na možnost odbytu produkce, kdy se nepořádaly obvyklé akce, i pěstitelství. Z toho důvodu hrozí zánik tradičních malých vinařství a vyšší nezaměstnanost v regionu. Částka je určena na zachování tradičního pěstitelství a kulturního bohatství. V souvislosti s pandemií nebyla přímá pomoc tomuto odvětví,“ komentuje poslanec Stanislav Juránek.
Finanční podpora ve výši 100 milionů korun směřující na vybudování opatření proti suchu a zadržení vody v krajině. „S ohledem na aktuální situaci, kterou v posledních letech vnímá i laická veřejnost, se zásadní prioritou pozemkových úprav stává zadržení vody v krajině a protierozní ochrana, tzn. budování rybníků, malých vodních nádrží, mokřadů a podobných zařízení, a budování prvků zajišťujících protierozní ochranu,“ uvedl předseda lidovců Marian Jurečka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV